Zmiany w Kodeksie rodzinnym. Dzieci nie będą odbierane biednym rodzicom
Dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny – tak zdecydował rząd przyjmując projekt nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Regulacja przygotowana przez ministra sprawiedliwości stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé, w którym wskazała, że jednym z priorytetów rządu jest wsparcie rodziny i zapewnienie jej bezpiecznego funkcjonowania.
W praktyce nowe rozwiązania mają przeciwdziałać pochopnemu odbieraniu dzieci rodzicom oraz umieszczaniu ich w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Natomiast zasada umieszczania dzieci w pieczy zastępczej (rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej) będzie środkiem ostatecznym stosowanym przez sąd opiekuńczy. Wcześniej musi on zrobić wszystko, aby innymi środkami przywrócić prawidłowe funkcjonowanie rodziny, bo rodzina jest naturalnym środowiskiem dla rozwoju dziecka.
Jednocześnie rozdzielenie rodziców i dzieci wyłącznie z powodu ubóstwa – wbrew woli rodziców – nie będzie możliwe. Chodzi o to, aby rodzinie mającej problemy bytowe pomóc, a nie odbierać jej dzieci – argumentuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.