Zmiana granic aglomeracji wodno-ściekowej

- Kategoria: Wiadomości
0

Dwie miejscowości zostaną wyłączone z aglomeracji Olsztyn. To efekt wynikającego z przepisów przeglądu i uzgodnień poczynionych przez prezydenta miasta.

Aglomeracja w rozumieniu prawa wodnego to teren, na którym zaludnienie lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni. Taką aglomerację Olsztyn Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyznaczył w grudniu 2014 roku.

Zmiana dotycząca obszaru i granic dotyczy wyłączenia miejscowości Klebark Wielki oraz Silice, położonych w gminie Purda. Te charakteryzują się rozproszoną zabudową kolonijną, skupienie ludności na ich terenie jest nieodpowiednie do objęcia aglomeracją.

– Mieszkańcy Klebarka Wielkiego obecnie odprowadzają ścieki sanitarne do przydomowych oczyszczalni ścieków oraz do bezodpływowych zbiorników natomiast mieszkańcy Silic odprowadzają ścieki do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Trękusku, która zlokalizowana jest poza aglomeracją Olsztyn – wyjaśnia dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Zdzisław Zdanowski.

Po zmianie uchwalonej podczas środowej sesji Rady Miasta (27 stycznia) obejmie miasto Olsztyn oraz następujące miejscowości położone w powiecie olsztyńskim:

  • z terenu gminy Barczewo: Barczewo, Łęgajny, Wójtowo, Ruszajny, Kaplityny, Nikielkowo,  Wrócikowo, Barczewko,
  • z terenu gminy Stawiguda: Ruś, Bartąg, Jaroty,
  • z terenu gminy Purda: Klebark Mały, Ostrzeszewo, Klebark Wielki, Silice,
  • z terenu gminy Dywity: Dywity, Ługwałd, Różnowo, Słupy, Kieźliny, Wadąg, Myki, Zalbki,
  • z terenu gminy Jonkowo: Gutkowo,
  • z terenu gminy Gietrzwałd: Kudypy, Gronity, Naterki, Sząbruk, Unieszewo, Barwiny, Łupstych, Siła, Cegłowo.

Na terenie nowej aglomeracji zaplanowana jest budowa sieci kanalizacyjnej o długości 23,8 km. Ma to zapewnić odbiór ścieków dodatkowo od ponad trzech tys. stałych mieszkańców.

Źródło: UM Olsztyna

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu