Zmiana czasu z letniego na zimowy. Sprawdź, jak będą kursowały autobusy nocne

- Kategoria: Wiadomości
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

W nocy z soboty na niedzielę (30/31 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy. Nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie.

Uwaga pasażerowie komunikacji miejskiej

W nocy z 30 na 31 października 2021 r. (sobota/niedziela), w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy, wprowadzone zostają następujące (obowiązujące tylko tej nocy) zmiany w funkcjonowaniu linii nocnych:

  • Linia N01 – kursy z krańca „Dworzec Główny” (na ul. Dworcowej):
    – o godz. 23:32, 1:02 realizowane będą według czasu letniego (przed przestawieniem zegarów),
    – o godz. 3:02 realizowany będzie według czasu zimowego (po przestawieniu zegarów).
  • Linia N02 – kursy z krańca „Dworzec Główny” (na ul. Partyzantów):
    – o godz. 23:14, 1:04 realizowane będą według czasu letniego (przed przestawieniem zegarów),
    – o godz. 2:34 do przystanku „Słoneczny Stok” realizowany będzie wg czasu letniego – przyjazd na pętlę o godz. 3:17 – przestawienie zegarów na nowy czas – 2:17 i odjazd wg rozkładu o godz. 3:17 (godzina oczekiwania na pętli).

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Meteorolodzy ostrzegają przed upałem. Temperatura przekroczy 30 stopni

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało dla województwa warmińsko-mazurskiego