Zmiana czasu na letni. Sprawdź, jak będą kursowały autobusy nocne i pociągi

- Kategoria: Wiadomości
0

W nocy z soboty (25 marca) na niedzielę (26 marca) przestawiamy zegarki z godziny drugiej na trzecią. Tym samym przechodzimy na czas letni, który będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli października.

Zmiana czasu następuje w całej Unii Europejskiej zgodnie z dyrektywą 2000/84/EC. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Zmiana czasu ma swoje plusy i minusy. Dzięki niej śpimy o godzinę krócej. Pojawiają się także problemy w transporcie. Zauważyć to można w przypadku nocnych pociągów i kursów autokarowych. Zmiana czasu na letni oznacza godzinę opóźnienia przy identycznym czasie podróży.

Pozytywną zaś informacją jest to, że słonce będzie zachodzić godzinę później. Jest to korzystne dla oczu, gdyż dłużej będziemy funkcjonować przy naturalnym świetle. Tym samym, zmniejszy się nieco zużycie energii elektrycznej.

Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie przypomina, że zmiana czasu z tzw. zimowego na letni będzie wiązała się z drobnymi korektami odjazdów autobusów linii nocnych nr N01 i N02.

Linia N01

Odjazdy z krańca „Dworzec Główny”:

– kursy o godzinie 23:03, 23:53, 0:23 realizowane będą według czasu zimowego (przed przestawieniem zegara)
– kurs o godzinie 1:53 nie zostanie zrealizowany
– kurs o godzinie 3:06 zrealizowany będzie według czasu letniego (po przestawieniu zegara)

Linia N02

Odjazdy z krańca „Dworzec Główny”:

– kurs o godzinie 23:14 zrealizowany będzie według czasu zimowego (przed przestawieniem zegara)
– kurs o godzinie 1:04 do przystanku „Dajtki” zrealizowany będzie według czasu zimowego- po dojechaniu do pętli „Dajtki”
nastąpi przestawienie zegarów, a następnie kurs będzie kontynuowany (odjazd o godzinie 3:32 według czasu letniego)
– kurs o godzinie 2:34 nie zostanie zrealizowany.

Zmiana czasu na letni a podróż pociągiem

W najbliższy weekend, z 25 na 26 marca, w trasie będzie 18 składów PKP Intercity. Pociągi dotrą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem.

-Wsiadając do pociągu w najbliższą sobotę, pamiętajmy o zmianie czasu na letni. Podróż rozpocznie się według czasu zimowego, a zakończy się już według czasu letniego. W 18 naszych składach, które będą w trasie podczas zmiany czasu na letni, konduktorzy poinformują o tym pasażerów –  podkreśla Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Dokładne godziny kursowania pociągów w noc przejściową są dostępne na stronie www.intercity.pl, w punktach informacyjnych na dworcach oraz u konduktorów w pociągach. Pasażerowie mogą również skorzystać z Infolinii 19 757.

 

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu