Na sygnale

Zaparkował auto w mieście, a odebrał je z parkingu depozytowego

Każdy kierowca powinien parkować samochód w miejscu nie zabronionym i tak aby nie utrudniało ruchu lub nie będzie w inny sposób zagrażało bezpieczeństwu. W innym przypadku auto może zostać odholowane na parking depozytowy. Przekonał się o tym mieszkaniec Olsztyna. Mężczyzna, nie dość, że za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem, to musiał się liczyć kosztami związanymi z usunięciem pojazdu z parkingu depozytowego.

We wtorek ok. godziny 8.30 policjanci zostali wezwani na interwencję na ul. Żołnierską. Z informacji zgłaszającego wynikało, że na zapleczu budynku zaparkowane auto utrudniało ruch. Na miejscu funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. Osobowa skoda zaparkowana była w strefie zamieszkania, w miejscu zabronionym i jednocześnie utrudniała ruch.

Z uwagi na to, iż na miejscu nie było właściciela pojazdu funkcjonariusze wezwali holownik z Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego, który zabrał skodę na parking depozytowy. Kilka godzin później kierowca auta zgłosił się na Policję. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Policjanci przypominają:

W przypadku zaparkowania samochodu w miejscu zabronionym policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem karnym lub skierować sprawę do sądu. Oprócz tego interweniujący funkcjonariusze mogą zdecydować o skierowaniu pojazdu na parking depozytowy w kilku sytuacjach. Podstawą do usunięcia auta na parking depozytowy na koszt właściciela jest np. sytuacja, gdy pozostawione w miejscu zabronionym auto utrudnia ruch lub gdy zaparkowany pojazd zagraża bezpieczeństwu. Często takie miejsca są oznakowane np. znakiem zakazującym postoju (B-36) z umieszczoną pod spodem tabliczką, że pozostawiony pojazd zostanie odholowany (T-24).

W każdym przypadku odholowany pojazd trafia na parking prowadzony przez przedsiębiorstwo (wyznaczone przez starostę) zajmujące się usuwaniem samochodów z drogi.

Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym, pojazdy usunięte z drogi (np. gdy pozostawione zostały w miejscu zabronionym i utrudniającym ruch, zagrażające bezpieczeństwu a także w miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych) są umieszczane na parkingach depozytowych do czasu opłacenia kosztów ich holowania i przetrzymywania.

Właściciele aut mają trzy miesiące na odebranie auta z parkingu depozytowego. Po tym czasie starosta występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku nieodebranego pojazdu na rzecz powiatu.

Koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi właściciel pojazdu.

Informacje o wysokości opłat obowiązujących w 2016 roku za usunięcie pojazdu z drogi w trybie art 130a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r – Prawo o ruchu drogowymi jego przechowywania na parkingu strzeżonym oraz wysokości opłat wynikających z kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu, jeżeli wydanie decyzji usunięcia pojazdu spowodowało powstanie tych kosztów reguluje Uchwała Nr XV/190/15 Rady Miasta Olsztyna z dnia 28 października 2015 r.

Źródło: KMP Olsztyn (kb)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*