Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas Sylwestra i Nowego Roku
Przed nami noc sylwestrowa. Wielu z nas koniec starego i początek nowego roku będzie świętować w gronie znajomych. Pojawi się szampan i fajerwerki. Pamiętajmy, aby przez swoje odpowiedzialne zachowanie uczyć nasze dzieci bezpiecznej zabawy.
W ferworze zabawy nie zapomnijmy też o tym, aby w żadnym wypadku nie wsiadać do auta pod wpływem alkoholu. Policjanci ruchu drogowego na drogach województwa ostatniego dnia roku rozpoczynają akcję „Sylwester”, która trwać będzie także w Nowy Rok.
Warto pamiętać o obowiązującym wciąż zakazie wynikającym z Rozporządzenia Nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 21 października 2013 roku w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych, zgodnie z którym fajerwerków można używać tylko 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia – to koniec roku według kalendarza juliańskiego, którym posługuje się Kościół Prawosławny. Dlatego policjanci i strażnicy miejscy w przypadku złamania zakazu będą interweniować.
Za strzelanie petardami w dni inne niż wymienione w rozporządzeniu grozi 500-złotowa grzywna.
Dlatego przez najbliższe dni policjanci będą sprawdzać, czy osoby kupujące fajerwerki są pełnoletnie. Sprzedaż petard nieletnim jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dlatego sprzedawcy powinni liczyć się z kontrolami przez nieumundurowanych policjantów.
Z policyjnych doświadczeń wynika, że sylwestrowe zabawy z fajerwerkami często kończą się tragicznie. Ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z petardami i racami są przede wszystkim dzieci, młodzież i pijani dorośli. Najczęściej efektem nieprawidłowego posługiwania się środkami pirotechnicznymi są oparzenia skóry, uszkodzenia ciała, utrata wzroku, kalectwo, a nawet śmierć. Dlatego też policjanci radzą, jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami, fajerwerkami i petardami:
- Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
- Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
- Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
- Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.
- Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.
- Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.
- Oddalmy się na co najmniej 10 m od odpalanego fajerwerku.
Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
Szczególnie uważajmy na dzieci – fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.
Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
W ferworze zabawy nie możemy jednak zapomnieć o tym, aby w żadnym wypadku nie wsiadać do auta pod wpływem alkoholu. Policjanci ruchu drogowego na drogach województwa ostatniego dnia roku rozpoczynają akcję „Sylwester”, która trwać będzie także w Nowy Rok.
O tym, że tylko trzeźwy kierowca może wsiadać za kierownicę powinien wiedzieć każdy z nas. O tym, że łączenie alkoholu i prowadzenia auta może być śmiertelnie niebezpieczne wie chyba każdy. Jednak zdarza się niestety, że niektórzy kierowcy zapominają o tych najbardziej podstawowych zasadach i decydują się na prowadzenie auta pod wpływem alkoholu.
Policjanci w białych czapkach w sylwestrowy wieczór oraz noworoczny poranek nie dadzą szans pijanym za kierownicą. Wzmożone kontrole stanu trzeźwości, kontrole narkotesterami mogą spotkać każdego kierowcę. Policjanci przyjrzą się także dokładnie używaniu pasów bezpieczeństwa, zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci. Także inni uczestnicy ruchu drogowego – rowerzyści, piesi muszą pamiętać o zachowaniu trzeźwości w ruchu drogowym.
By nic nie zakłóciło nam szampańskiej sylwestrowej zabawy pamiętajmy:
- Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu
- Reagujmy stanowczo, gdy widzimy, że ktoś z naszego otoczenia będąc pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę auta
- Jadąc samochodem zwracajmy uwagę na niepokojące i „dziwne” zachowania kierowców – jeśli mamy podejrzenia, że autem kieruje osoba pod wpływem alkoholu należy zadzwonić na policję
- Po imprezie najlepiej upewnić się, że już możemy wsiąść za kierownicę- wystarczy przejść się do najbliższej jednostki policji i wykonać badanie stanu trzeźwości. Większość alkomatów dostępnych w ogólnej sprzedaży może przekłamać wynik badania i wprowadzić nas w błąd.
- Nawet jeśli wynik badania to 0.00 – warto zastanowić się czy jesteśmy w stanie prowadzić auto. Zmęczenie i poimprezowy nastrój mogą negatywnie odbić się na koncentracji i uwadze.
Źródło: KWP Olsztyn