Za nami Regionalny Festiwal Explory w Olsztynie

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. mat. prasowe

Za nami Regionalny Festiwal Explory. To najważniejsza inicjatywa dla młodych badaczy
i innowatorów, która po raz kolejny gościła w Olsztynie. W inspirujących warsztatach wzięło udział ponad 380 uczniów z olsztyńskich szkół.
Gospodarzem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Ważnym punktem Programu od lat jest Olsztyn. To tu, w partnerstwie z Marszałkiem Województwa, już po raz trzeci Fundacja Zaawansowanych Technologii zorganizowała Regionalny Festiwal Nauki. W tym roku wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej – dwa dni wykładowcy odwiedzali olsztyńskie szkoły, a dwa kolejne przeniosły się do sieci – gdzie najlepsi młodzi naukowcy i badacze prezentowali swoje projekty.

–Explory i województwo warmińsko-mazurskie mają wiele wspólnego. Cenimy innowacyjność i kreatywność oraz stawiamy na młodzież. To wielka radość móc gościć u siebie niezwykłe talenty, które już wkrótce zmienią oblicze nauki w Polsce. Zadaniem samorządów jest stwarzać przestrzeń i coraz więcej okazji do inspirowania i wspierania rozwoju młodych. Z dumą realizujemy tę misję. – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, gospodarz wydarzenia.

 

W stacjonarnej części wydarzenia Festiwal odwiedził Szkołę Podstawową nr 33 oraz Technikum Ekonomiczne im. Mikołaja Kopernika. Uczniowie i uczennice z olsztyńskich szkół wzięli udział w wykładach „Technologie z natury” dr Adama Czyżewskiego, „Odgadywanie przyszłości – megatrendy i wyzwania” Joanny Brzoskowskiej-Czerepiuk, „Operator drona- zawód przyszłości” w prezentacji Rafała Wolaka z CamFly i poznali metodę design thinking w prowadzeniu projektu badawczego oraz dowiedzieli się jaką ofertę rozwoju oferuje region województwa warmińsko-mazurskiego.  Wszystkie te doświadczenia mają zainspirować młodych do twórczych poszukiwań i badania otaczającej rzeczywistości.

Kluczowym elementem Festiwalu jest także konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnym etapie w Olsztynie było ich 30, z czego siedem przeszło do Wielkiego Finału. Kreatywność młodych nie zna granic- wśród nagrodzonych projektów znalazły się np. kosmiczny łazik modułowy, ładowarka do telefonu czerpiąca energię z ludzkiego ciała, rękawica która wspiera tłumaczenie języka migowego na dźwiękowy. Pełna lista finalistów opublikowana jest na www.explory.pl.

Młodzi innowatorzy w ramach konkursu spotykają się z jurorami -specjalistami poszczególnych dziedzin nauk oraz najlepszymi praktykami z branży. Jurorami 11 edycji są m.in. przedstawiciele z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego  instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Być może już wkrótce do tego grona dołączą młodzi z Warmii i Mazur.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Meteorolodzy ostrzegają przed upałem. Temperatura przekroczy 30 stopni

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało dla województwa warmińsko-mazurskiego