Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”

- Kategoria: Kultura
0

fot. mat. prasowe

Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę, o którym opowie wystawa, którą od 10 sierpnia będziemy mogli zwiedzać w Olsztynie.

Zbudowana na placu Dunikowskiego wystawa zajmie powierzchnię 200 metrów. Na ekspozycji w formie przestrzennej instalacji zobaczymy ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii.

– Celem wystawy jest pobudzenie refleksji nad tym, czy i od kiedy dzisiejsi mieszkańcy Ziem Zachodnich i Północnych czują się „u siebie” i „stąd”, oraz jaki jest ich stosunek do wielowiekowego i różnorodnego dziedzictwa kulturowego, z jakim spotykają się na co dzień – mówi dr Wojciech Kucharski, kurator wystawy.

Wystawa powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieć Ziem Zachodnich i Północnych.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 10 sierpnia o godz. 10:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 22 sierpnia. Wstęp wolny.

Wystawa objęta jest Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po