Wystawa pt.: „Mikołaj Kopernik w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie”

- Kategoria: Kultura
0

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wystawę pt.: „Mikołaj Kopernik w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie”. Konserwacja i restauracja plakatów, afiszy oraz zbiorów specjalnych z XX wieku.

10-23 marca 2023 r.

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

 

Wystawa prezentuje zrealizowany w 2022 roku w Pracowni Konserwacji Zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie projekt konserwacji i restauracji dwudziestowiecznych plakatów, afiszy i zbiorów specjalnych związanych z tematyką Mikołaja Kopernika.

Zasób „kopernikański” ze zbioru dokumentów życia społecznego pozyskany w ramach statutowego zadania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie w zakresie wzbogacania zasobów regionalnych, w tym egzemplarz obowiązkowy, dary, zbiory pozyskane w akcjach społecznych.

Celem konserwacji i restauracji było zahamowanie procesów niszczących obiekty, ochrona przed postępującą destrukcją oraz przygotowanie do odpowiedniego przechowywania i ekspozycji.

Program prac konserwatorsko-restauratorskich obejmował: dokumentację fotograficzną i opisową obiektów, oczyszczanie mechaniczne obiektów, naprawę i uzupełnianie ubytków, nawilżanie, prostowanie i stabilizowanie obiektów, scalanie kolorystyczne ubytków w warstwie graficznej obiektów.

Projekt zrealizowała Katarzyna Kresymon – konserwator dzieł sztuki.

Absolwentka Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie, specjalizacja wystawiennictwo. Wyższe wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry, specjalizacja konserwacja i restauracja papieru i skóry.

Od 2012 roku pracuje jako główny specjalista do spraw konserwacji i restauracji zbiorów zabytkowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w  Olsztynie.

 

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po