Wystawa prac Mieczysława Romańczuka

- Kategoria: Galerie sztuki, Kultura
0

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wystawę malarstwa Mieczysława Romańczuka- artysty związanego z Olsztynem od 1946 roku, który kończy w tym roku osiemdziesiąt lat. Wystawa w sali kameralnej towarzyszyć będzie otwieranej w nadchodzący czwartek wystawie pokonkursowej VIII Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Celem ekspozycji jest przypomnienie twórczości zasłużonego dla Olsztyna artysty, w tym roku kończącego 80 lat. Wystawie towarzyszy przygotowana specjalnie na tę okazję publikacja.

Chociaż aktywny przede wszystkim w latach ‚ 60 i ‚ 70 zamilkł w latach ’80 pozostaje ważną postacią olsztyńskiej sceny artystycznej. Nieco zapomniany teraz przypomni się tutejszej publiczności, która będzie mogła odkryć, iż wiele z jego obrazów się nie zestarzało.

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie inicjuje tą wystawą nowy cykl wystawienniczy towarzyszący Olsztyńskiemu Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. W cyklu tym honorowani i przypominani będą wybitni twórcy olsztyńskiego środowiska artystycznego, którzy kształtowali wizerunek sztuki olsztyńskiej po 1945 roku.

Wystawa odbywać się będzie w sali kameralnej i potrwa do 8 grudnia.

Kurator: Małgorzata Jackiewicz-Garniec

Mieczysław Romańczuk urodził się w 1933 roku. Przybył wraz z rodzina do Olsztyna w ramach tzw. „repatriacji” z Wilna, w 1946 roku. W olsztyńskim liceum jego nauczycielem rysunku był Jan Ilkiewicz, artysta malarz, który studiował sztuki piękne na uniwersytecie w Wilnie i Akademii we Lwowie i to on rozpoznał talent i zajął się kształceniem artystycznym młodego twórcy. W latach 1952 – 1957 Mieczysław Romańczuk studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom z malarstwa uzyskał u prof. Stanisława Teisseyre’a. Uczył się malarstwa również pod kierunkiem prof. Kazimierza Śramkiewicza i Jana Cybisa. Po studiach wrócił do Olsztyna i zaczął aktywnie uczestniczyć w życiu artystycznym miasta, wystawiał swoją twórczość na pokazach indywidualnych, brał udział w konkursach, wystawach zbiorowych. W latach 1958 – 1982 był redaktorem graficznym „Panoramy Północy”, uprawiał malarstwo, malarstwo ścienne, grafikę, rysunek. Opracowywał graficznie, ilustrował wiele książek, m.in. wydawnictwa „Pojezierza”. Jest autorem malarstwa ściennego we wnętrzach zamku w Nidzicy, a także sgrafitto przedstawiającego tańczącą parę w ludowym stroju mazurskim, na elewacji kamienicy, przy ul. Staromiejskiej w Olsztynie. Prace Mieczysława Romańczuka znajdują się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur, BWA w Olsztynie oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po