Wystawa fotograficzna członków Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Warm-Maz pt. „Docenić przyrodę”

- Kategoria: Kultura
0

Źródło: mat. prasowy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Fot. Michał Marcinkowski

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej członków Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Warmińsko-Mazurskiego pt. „Docenić przyrodę”.

14 kwietnia /czwartek/ 2022 r., godz. 17.00  Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

 Wystawa będzie czynna od 14 do 28 kwietnia 2022 r.

 

Nie potrafimy stworzyć ziemi ani morza,

ale potrafimy je zniszczyć.

Na szczęście potrafimy docenić przyrodę,

mimo że dzięki nauce dopiero zaczynamy ją rozumieć.

Edward O. Wilson

 

Nie każdy z nas ma szansę na życie z dala od zgiełku wielkich miast. Jesteśmy dzień po dniu otoczeni murami, przemieszczamy się samochodami, zapominamy o innym świecie… Tuż za zakrętem czeka zaś środowisko, które nie jest wytworem rąk ludzkich, a które było tu przed nami. Przyroda. Trwa w postaci materii nieożywionej i żywych organizmów. Niszczeje, umiera, by na nowo się odrodzić. Korzystamy z niej, przyczyniając się, świadomie lub nie, do upadku jej elementów. Nie rozumiemy, jak ważne jest zachowanie umiaru w czerpaniu z natury, jak łatwo jest doprowadzić do bezpowrotnej utraty ekosystemów. Jednocześnie to my ludzie walczymy o przetrwanie gatunków, prowadzimy badania naukowe i odkrywamy powiązania pomiędzy różnymi zjawiskami. Zachwycamy się pięknem naturalnych ekosystemów, odzwierciedlając je w licznych formach artystycznego wyrazu: wierszach, obrazach, muzyce, fotografii.

Przyroda. Aby ją docenić, trzeba się na chwilę zatrzymać. Oddać obserwacji, przystanąć. Fotografie członków Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Warmińsko-Mazurskiego to efekt zachwytu nad poszczególnymi elementami przyrody – zarówno tej ożywionej, jak i nieożywionej. Zwierzętami, roślinami, krajobrazem. „Docenić przyrodę” – taki tytuł nosi kolejna wystawa fotografów Stowarzyszenia, która jest formą wyrażenia podziwu dla piękna niezbadanych jeszcze tajemnic otaczającego nas środowiska. Zapraszamy.

 

Autorzy:

Bałdyga Tomasz, Bezuch Waldemar, Boguszewicz Patryk, Brewka Roman, Bzura Waldemar, Dobek Krzysztof, Figlant Paweł, Frankowicz Sylwia, Gotkiewicz Iwona, Gotkiewicz Wojtek, Hegier Henryk, Janiak Michał, Jasionowski Hubert , Kędzia Maciej, Kędzia Marek, Kiezik Walerian , Klewiado Marek, Kniefel Renata, Kot Rafał , Książek Hanna, Kujawa Roman, Łaźniewski Jerzy, Marcinkowski Michał, Mellin Maria, Olchówka Jan, Rodziewicz Maciej, Salwin Zbigniew, Sosnowski Ferdynand , Sztorc Jacek, Szymański Sławomir, Ulaniuk Paweł, Ułanowicz Beata, Waszczuk Andrzej, Wiśniewska-Hałka Kamila, Zawrotny Grzegorz

 

Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) jest największą w Polsce organizacją pozarządową zrzeszająca fotografów przyrody. Działamy poprzez 13 regionalnych okręgów, na naszym terenie jest to Okręg Warmińsko-Mazurski. Tworzymy grupę entuzjastów, mających nadzieję, że poprzez pokazywanie na fotografiach naszej przyrody, uwrażliwimy innych ludzi na jej piękno i zbudujemy wzór do jej poszanowania. Okręg Warmińsko-Mazurski liczy 37 członków oraz 4 kandydatów.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po