Polecane artykuły

Wpływ testosteronu na budowę masy mięśniowej

Liczne badania nad testosteronem wykazały, że hormon ten ma duży wpływ na organizm mężczyzny. Utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu może zaowocować wieloma pozytywnymi efektami. Zalicza się do tego m.in. dużo szybszy przyrost masy mięśniowej. Na temat tego hormonu powstało również wiele mitów. Co zatem warto wiedzieć o testosteronie?

Liczne badania nad testosteronem wykazały, że hormon ten ma duży wpływ na organizm mężczyzny. Utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu może zaowocować wieloma pozytywnymi efektami. Zalicza się do tego m.in. dużo szybszy przyrost masy mięśniowej. Na temat tego hormonu powstało również wiele mitów. Co zatem warto wiedzieć o testosteronie?

Testosteron w organizmie człowieka

Testosteron jest ważnym hormonem już na etapie życia płodowego człowieka, gdyż wpływa na kształtowanie się płci, a jego niedobory mogą doprowadzić do poważnych wad rozwojowych. W późniejszym okresie buduje on tzw. “męskie cechy”, czyli odpowiada za niski głos, charakterystyczną budowę ciała, czy owłosienie. Testosteron wydzielany jest przez przedni płat przysadki i podwzgórze, a jego największy wpływ obserwuje się w wieku dojrzewania.

Wielu sportowców przyjmuje suplementy, które mają za zadanie podwyższenie poziomu testosteronu w organizmie. Wiąże się to z faktem, iż hormon ten pełni między innymi funkcję anaboliczną. Dzięki przyspieszeniu wiązania białek, jak i również hamowaniu ich rozpadu, testosteron przyczynia się do szybszego wzrostu masy mięśniowej.

Poziom testosteronu i jego wpływ na organizm.

Gospodarka hormonalna organizmu pełni w nim wiele bardzo istotnych funkcji. Utrzymujące się przez długi czas niedobory testosteronu mogą doprowadzić do problemów z erekcją, rozdrażnieniem lub bezsennością, a także zmniejszoną siłą oraz zwolnieniem przyrostu masy mięśniowej. Obniżony poziom hormonu objawia się również spadkiem libido i szybszym tempem przyrostu tkanki tłuszczowej. Zauważając u siebie podobne objawy, powinno się je skonsultować z urologiem, andrologiem bądź endokrynologiem.

Wpływ testosteronu na organizm mężczyzny był badany przez wielu naukowców uniwersyteckich. Okazało się, że zwiększony poziom tego hormonu przynosi wiele pozytywnych rezultatów. Oprócz wspomnianej wcześniej funkcji anabolicznej, dowiedziono iż testosteron wspiera odbudowę glikogenu, co przekłada się na lepszą regenerację tkanki mięśniowej. Jest to szczególnie istotne po obciążających mięśnie treningach.

Trening, a poziom testosteronu

Warto wiedzieć, że poziom testosteronu może zależeć od intensywności przeprowadzonego treningu. Nagły i jednocześnie chwilowy wzrost tego hormonu obserwuje się podczas maksymalnej aktywności fizycznej. Jego poziom pozostawał podniesiony znacznie dłużej przy wzmożonych, ale stosunkowo krótkich ćwiczeniach. Natomiast stopniowe obniżenie testosteronu odnotowano podczas wykonywania długich i zrównoważonych treningach.

Treningi wysiłkowe nie są jedynym sposobem na kontrolę poziomu testosteronu. Wielu aktywnych sportowców korzysta z suplementów, które wpływają na wzrost hormonu we krwi. I choć tzw. boostery testosteronu są na bazie naturalnych składników, to należy pamiętać o zachowaniu rozsądku podczas ich stosowania. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, należy skonsultować dawkowanie z lekarzem oraz przeprowadzić kilka ogólnych badań zdrowotnych.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*