Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie z Pawłem Abramskim

- Kategoria: Kultura
0

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza 13 maja (wtorek) 2014 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Pawłem Abramskim – autorem książki „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego…”

Wojna oczami młodego podchorążego

 

Mimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej historia wciąż odkrywa przed nami tajemnice. Mój ojciec – Tadeusz Abramski, pseudonimy „Szaruga”, „Danowski”, „Szumilas”, przekazał mi pamiętnik, który napisał kilka lat po wojnie. W oparciu o wspomnienia ojca pisałem książkę, która powstawała pod jego czujnym okiem. Wielokrotnie spieraliśmy się o interpretację faktów, sposób ich przekazu, ale zawsze dochodziliśmy do porozumienia. Dla mnie najcenniejszą oceną były jego słowa: „Jakbyś przy tym był…, nie opisałbym tego lepiej…”.

Tak powstała historia legendarnego oddziału specjalnego dowodzonego przez młodego podchorążego, dla którego wojna była złem, które powstrzymało marzenia młodego chłopca o karierze lotnika. Pilotowanie samolotem zamienił na dowodzenie oddziałem partyzanckim. Młody chłopak został obdarzony przez zwierzchników zaufaniem i w jego ręce oddano los podwładnych. Po latach okaże się, że dokonano dobrego wyboru…

Ten pamiętnik nie ma charakteru książki historycznej, jest to raczej książka o historii, widziana oczami młodego podchorążego. Spisywane tu fakty są być może subiektywnego, ale nie można im zarzucić fałszu

 

Paweł Abramski

ze wstępu do „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego…”

13 maja /wtorek/ 2014 r., godz. 17.00

Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się