Wjechał ciężarówką na przejazd kolejowy w trakcie opuszczania szlabanów

- Kategoria: Na sygnale
1

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Kierujący pojazdem ciężarowym zignorował sygnalizację świetlną i dźwiękową i wjechał na przejazd kolejowy w chwili opuszczania się zapór. Policjanci nałożyli na 50-latka mandat karny w kwocie 3 tys. zł oraz 15 pkt karnych. Ostatecznie sprawa swój finał znajdzie w sądzie, ponieważ kierujący odmówił przyjęcia mandatu karnego, wstępnie tłumacząc swoje zachowanie awarią systemu ostrzegawczego.

W poniedziałek (17.10.2022r.) po południu do Posterunku Policji w Purdzie zgłosił się kierujący pojazdem ciężarowym i poinformował o zdarzeniu drogowym, w którym brał udział. Zdarzenie dotyczyło niebezpiecznej sytuacji w rejonie przejazdu kolejowego w podolsztyńskiej miejscowości Klewki na drodze krajowej nr 53. Wyjaśnieniem okoliczności zajęli się policjanci z olsztyńskiej drogówki.

Funkcjonariusze ustalili, że sprawcą wykroczenia polegającego na nieprawidłowym przejeżdżaniu przejazdu kolejowego był 50-letni kierujący pojazdem ciężarowym. Mężczyzna, prowadząc auto, nie zastosował się do znaków ostrzegawczych, przed zbliżającym się pociągiem i mimo to wjechał na przejazd kolejowy w chwili, gdy rogatki były w trakcie zamykania. Jedno z przęseł szlabanu oparło się o karoserię przejeżdżającego samochodu i uległo zniszczeniu. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów, kierujący pojazdem ciężarowym został ukarany mandatem karnym w kwocie 3 tys. zł oraz 15 punktami karnymi. 50-latek próbował tłumaczyć swoje zachowanie awarią urządzeń ostrzegawczych i skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego, dlatego sprawa swój finał znajdzie ostatecznie w sądzie. W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległa jedna z rogatek, którą pracownicy techniczni niezwłocznie wymienili. Funkcjonariusze pracujący nad wyjaśnieniem okoliczności tego zdarzenia sprawdzili działanie sygnalizacji ostrzegawczej w rejonie przejazdu kolejowego i nie stwierdzili nieprawidłowości w jego działaniu. Do sprawy pracownicy PKP zabezpieczyli nagranie z monitoringu, które posłuży jako dowód w sprawie.

Policjanci przypominają, że kontynuowanie jazdy przez przejazd kolejowy w chwili rozpoczęcia opuszczania zapór i nadawania sygnału dźwiękowego oraz światłą czerwonego jest całkowicie ZABRONIONA. Kontynuowanie jazdy możliwe jest po całkowitym otwarciu rogatek. Lekkomyślność w rejonie przejazdu kolejowego grozi utratą zdrowia, a nawet życia.

Źródło: KWP Olsztyn (rp/kh)

Facebook Comments

1 Komentarz

  1. Na przejeździe kolejowym w Barczewie nie ma świateł ostrzegawczych, tylko wąziutki szlaban, który np. w słoneczny dzień, jadąc pod słońce, jest bardzo słabo słabo widoczny. Kiedyś wjechałem na przejazd nie patrząc w górę i zderzyłem się z opuszczanym szlabanem, którego nie dostrzegłem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Warmia i Mazury otrzymały prestiżowy tytuł Perły Samorządu

Spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, kampania promocyjna