Wernisaż wystawy „Sztuka Niefrasobliwa” Elwiry Iwaszczyszyn

- Kategoria: Kultura
0

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza 21 listopada (piątek) 2014 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „Sztuka Niefrasobliwa” Elwiry Iwaszczyszyn.

„Sztuka Niefrasobliwa” – czy można tak zatytułować wystawę swoich obrazów i rysunków? Czy w ogóle wypada mówić o sztuce: niefrasobliwa? Elwira Iwaszczyszyn, autorka tej wystawy, może tak nazywać swoją twórczość, bo dla Elwiry malowanie czy rysowanie (fotografowanie zresztą też) to przede wszystkim ogromna przyjemność, wręcz „radość tworzenia” , żadna to dla niej „męka twórcza”, która u wielu artystów bywa nieraz przyczyną różnych frustracji, lęków i fobii.

Obrazy Elwiry, jej rysunki czy fotografie zawsze wyzwalają we mnie coś, co natychmiast każe mi się uśmiechać i cieszyć się, że mam szczęście patrzeć na tak proste w przekazie, a przecież dyskretnie inteligentne w podtekście, prace.

Koturny, na których wędrują przez swoje artystyczne życie różni twórcy sztuk wszelakich, koturny takie mogą być przyczyną bolesnych nieraz potknięć, a nawet upadków. Elwira na takich koturnach? Nie umiem sobie tego wyobrazić, zresztą moja ulubiona artystka i tak się od czasu do czasu potyka, bo zwykle chodzi z głową w chmurach! I może dlatego właśnie Joanna Wilengowska powiedziała kiedyś o twórczości Elwiry: „to sztuka nieagresywna, niekoląca w oczy, nierozdrapująca ran i niebulwersująca. Być może każdy z »wynalazków« Elwiry (antygrawitacja, muzyka bezdźwięczna, napowietrzenie, ubudynkowienie itd.) już gdzieś zaistniał i być może dawno wymościł sobie wygodne gniazdko w historii sztuki, ale przecież nie odkrywczość jest siłą tego malarstwa, a kombinacja składników”.

Tak, sztuka niefrasobliwa Elwiry Iwaszczyszyn to rodzaj azylu, w którym jest miejsce na wytchnienie i radość, i szczęście też tam czasami gości… 🙂

Mateusz Iwaszczyszyn

Elwira Iwaszczyszyn urodziła się w Olsztynie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z zakresu projektowania architektury wnętrz uzyskała w 1981 r. w pracowni prof. Zbigniewa Parandowskiego. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.

Projektantka wnętrz i ogrodów, zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Ma w swoim dorobku twórczym szereg realizacji z zakresu projektowania wnętrz, m. in. projekty i realizacje wnętrz kościołów w Olsztynie i Ostródzie, kawiarni i restauracji Olsztyna, Nidzicy, wnętrza biur i sklepów, malarstwo ścienne i projekty witraży w Olsztynie, a także realizacje ogrodów, m.in. Elblągu, Mrągowie, Ostródzie, Giżycku, Warszawie, Olsztynie.

Opracowywała graficznie płyty, plakaty olsztyńskich kabaretów i Olsztyńskich Spotkań Zamkowych.

Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała również udział w kilkudziesięciu wystawach grupowych i zbiorowych na terenie Polski, Francji, Niemiec, Włoch i Szwecji. Inicjatorka zdarzeń artystycznych „Baby Warmińskie” i „Dziady Pruskie”.

Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1984 r. W 2010 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt pracy w dziedzinie plastyki.

Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

 

21 listopada /piątek/ 2014 r., godz. 17.00

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Śmiertelny wypadek na trasie Ryn-Wejdyki

Do wypadku doszło na trasie Ryn-Wejdyki. Volkswagen bus