Galerie sztukiKultura

Wernisaż wystawy „Ikony i ślady. Nasz Olsztyn”

Wystawa nie jest opowieścią o Olsztynie, z której widz dowie się o najważniejszych faktach historycznych i wydarzeniach z 661 lat życia miasta. Nie takie było zamierzenie kuratorów; to luźna narracja, autorska wizja miasta, w którym przyszło im wzrastać, dokąd wracają po dalekich i bliskich podróżach, które starają się zrozumieć i którego najnowsze dzieje są im najbliższe.

Olsztyn ma swoją magię, położony na wzgórzach, w otoczeniu starych lasów, z kilkunastoma jeziorami, ikonami średniowiecznej architektury (zamek i katedra), starówką spaloną i odbudowaną ciekawie w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Przede wszystkim jednak w pejzaż tego miasta wpisali się niezwykli ludzie i zdarzenia. Mieszkali tu Mikołaj Kopernik i Erich Mendelsohn, lądowały sterowce.

Na ścianie jednego z mieszkań swój wiersz napisał Miron Białoszewski, do rodziców i brata przyjeżdżał Tadeusz Borowski, a w jednej z pracowni grał na gitarze i śpiewał swoje pieśni Edward Stachura. Tu też powstały sceny do kultowego serialu „Stawka większa niż życie”, a na stadionie leśnym w 1960 roku rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt. Lata sześćdziesiąte to również wizyty w Olsztynie Zbigniewa Cybulskiego, fotografowanego na plaży miejskiej, czy w drodze do słynnej restauracji „Pod Żaglami”.

Następne dziesięciolecia to twórczość artystów, dla których Olsztyn był inspiracją, to m.in. Julian Dadlez, Jan Ilkiewicz, Hieronim Skurpski, Henryk Mączkowski, Krystyna Chromy, Andrzej Samulowski, Maria Delikat, Balbina Świtycz-Widacka, Sylwin Mydlak czy Mirosław Smerek. Nagradzane plakaty m.in. Bożeny Jankowskiej, nagrodzony na prestiżowych festiwalach animowany film Krzysztofa Janickiego „Homo”, aktorzy związani z Teatrem Stefana Jaracza lub wywodzący się z Olsztyna, grający w najważniejszych polskich filmach.

Historia miasta została zaznaczona szkicowo, najważniejszymi „Ikonami i Śladami”. Autorzy wystawy te ślady, postaci i zdarzenia próbują odnaleźć, ale najbliższe im są czasy najnowsze – nasz Olsztyn. Jest tu zarejestrowana przez fotoreportera Gazety Olsztyńskiej radość z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004), czy nostalgiczny film o olsztyńskich kinach Niezależnej Grupy Filmowej CZAINIK. To przede wszystkim jednak twórczość artystów urodzonych w Olsztynie, a sławą wybiegających daleko poza – takich jak wybitny fotograf Mariusz Hermanowicz, znakomity plakacista i grafik Lech Majewski, czy artystka wizualna Elżbieta Jabłońska. Na wystawie zostanie zaprezentowane malarstwo, rzeźba, grafika, plakat, filmy, fotografie, dokumenty oraz archiwalne nagrania Radia Olsztyn. /MJG,MLB/
WIĘCEJ >>

„IKONY I ŚLADY. Nasz Olsztyn”

wernisaż: 27 marca (czwartek), godz. 18.00
28 marca – 4 maja, sala główna

Kuratorzy wystawy: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Marek Barański

Honorowy Patronat Prezydenta Olsztyna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*