Weekendowe działania „Jednoślad”

- Kategoria: Na sygnale
1

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

W weekend na drogach regionu policjanci przeprowadzą działania „Jednoślad”, których celem jest zapobieganie zdarzeniom drogowym z udziałem rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów.

W ten weekend na drogach Warmii i Mazur funkcjonariusze ruchu drogowego będą prowadzić działania kontrolno- prewencyjne pn. „ Jednoślad”. W sobotę i niedzielę swoją uwagę skupią szczególnie na kierowcach jednośladów: sprawdzą jak ta grupa wywiązuje się ze swoich obowiązków, w jakim stanie technicznym znajdują się ich pojazdy, skontrolują stan trzeźwości kierowców jednośladów. Oczywiście- nie poprzestaną na samych motocyklistach i rowerzystach.

Policjanci będą sprawdzać, jak kierowcy aut zachowują się wobec tej grupy. W przypadku naruszenia przepisów będą wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Celem działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa kierujących jednośladami oraz kształtowanie odpowiednich relacji między wszystkimi uczestnikami ruchu.

W 2017 roku na terenie naszego województwa odnotowano 140 wypadków z udziałem rowerzystów. W tych wypadkach zginęło 5 osób, a kolejnych 139 zostało rannych. W tym samym czasie w naszym regionie doszło do 80 wypadków z udziałem motocyklistów, 11 osób zginęło- w tym aż 10 samych motocyklistów, a 86 zostało rannych. Wśród 86 osób rannych było 70 samych kierowców motocykli. Od początku tego roku na drogach województwa warmińsko- mazurskiego odnotowano 53 zdarzenia z udziałem motocyklistów. W tych wypadkach 7 osób poniosło śmierć ( 5 z nich to sami motocykliści), 67 zostało rannych ( w tym 51 motocyklistów).

Statystyki pokazują prawdziwe oblicze wypadków drogowych z udziałem jednośladów: w przeważającej części najtragiczniejsze skutki tych zdarzeń ponoszą kierowcy tych pojazdów. To oni muszą zdecydowanie bardziej zadbać o własne bezpieczeństwo- zarówno przygotowując się do wyjazdu, jak i już podczas samej jazdy. W samochodzie chronią nas pas bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, strefy zgniotu. Motocyklista ma własny rozsądek i przepisy, których musi przestrzegać. Odpowiedzialne zachowanie motocyklisty może poprawić jego bezpieczeństwo na drodze, jednak niezmiernie ważne jest także zachowanie kierowców innych pojazdów.

Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym składa się wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest odpowiedzialne zachowanie użytkowników dróg. Bez względu czy jesteśmy pieszymi, rowerzystami, motocyklistami, kierowcami samochodów czy ich pasażerami – wszyscy mamy prawa i obowiązki. Bo dla każdego z nas jest miejsce na drodze.

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Facebook Comments

1 Komentarz

  1. Bardzo dobrze, że taka akcja jest organizowana. Tego rodzaju inicjatywy są bardzo pożądane.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zmiana w organizacji ruchu: w niedzielę otwarcie ul. Wyszyńskiego

Trwa rozbudowa olsztyńskiej sieci tramwajowej. Kierujący już w