Na sygnale

Weekendowe działania „Jednoślad”

W weekend na drogach regionu policjanci przeprowadzą działania „Jednoślad”, których celem jest zapobieganie zdarzeniom drogowym z udziałem rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów.

W ten weekend na drogach Warmii i Mazur funkcjonariusze ruchu drogowego będą prowadzić działania kontrolno- prewencyjne pn. „ Jednoślad”. W sobotę i niedzielę swoją uwagę skupią szczególnie na kierowcach jednośladów: sprawdzą jak ta grupa wywiązuje się ze swoich obowiązków, w jakim stanie technicznym znajdują się ich pojazdy, skontrolują stan trzeźwości kierowców jednośladów. Oczywiście- nie poprzestaną na samych motocyklistach i rowerzystach.

Policjanci będą sprawdzać, jak kierowcy aut zachowują się wobec tej grupy. W przypadku naruszenia przepisów będą wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Celem działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa kierujących jednośladami oraz kształtowanie odpowiednich relacji między wszystkimi uczestnikami ruchu.

W 2017 roku na terenie naszego województwa odnotowano 140 wypadków z udziałem rowerzystów. W tych wypadkach zginęło 5 osób, a kolejnych 139 zostało rannych. W tym samym czasie w naszym regionie doszło do 80 wypadków z udziałem motocyklistów, 11 osób zginęło- w tym aż 10 samych motocyklistów, a 86 zostało rannych. Wśród 86 osób rannych było 70 samych kierowców motocykli. Od początku tego roku na drogach województwa warmińsko- mazurskiego odnotowano 53 zdarzenia z udziałem motocyklistów. W tych wypadkach 7 osób poniosło śmierć ( 5 z nich to sami motocykliści), 67 zostało rannych ( w tym 51 motocyklistów).

Statystyki pokazują prawdziwe oblicze wypadków drogowych z udziałem jednośladów: w przeważającej części najtragiczniejsze skutki tych zdarzeń ponoszą kierowcy tych pojazdów. To oni muszą zdecydowanie bardziej zadbać o własne bezpieczeństwo- zarówno przygotowując się do wyjazdu, jak i już podczas samej jazdy. W samochodzie chronią nas pas bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, strefy zgniotu. Motocyklista ma własny rozsądek i przepisy, których musi przestrzegać. Odpowiedzialne zachowanie motocyklisty może poprawić jego bezpieczeństwo na drodze, jednak niezmiernie ważne jest także zachowanie kierowców innych pojazdów.

Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym składa się wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest odpowiedzialne zachowanie użytkowników dróg. Bez względu czy jesteśmy pieszymi, rowerzystami, motocyklistami, kierowcami samochodów czy ich pasażerami – wszyscy mamy prawa i obowiązki. Bo dla każdego z nas jest miejsce na drodze.

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*