Warmińska Noc Perseidów

Już za kilka dni będzie maksimum pojawiania się na niebie meteorów, które zdają się przylatywać z kierunku gwiazdozbioru Perseusza.

Perseidy, bo o nich mowa, zwane są też łzami św. Wawrzyńca. To resztki pozostawione przez kometę Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do Słońca i – pod jego wpływem – zostawia mnóstwo swoich fragmentów. Co roku Ziemia wpada w nie w okolicy połowy sierpnia.

Efektowne Perseidy można już podziwiać od połowy lipca. Jednak to w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie ich najwięcej. Bywały lata, gdy można było zaobserwować nawet 400 „spadających gwiazd” na 60 minut.

– O deszczu spadających gwiazd mówi się, gdy w ciągu godziny niebo rozświetli co najmniej sto meteorów – mówi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. – Mniej więcej taką aktywność pokazuje w ostatnich latach rój Perseidów, podczas swojego maksimum. Dokładnej liczby spadków nie przewidzimy. Jednego roku bywa ich dwa razy więcej, niż w poprzednich.

W Olsztynie warto wybrać się do Parku Centralnego już 10 sierpnia. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna edycja Warmińskiej Nocy Perseidów, wydarzenia organizowanego przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Tego wieczora i nocy zapowiada się mnóstwo atrakcji. Od 18:00 będą animacje dla dzieci, stanowisko obserwatorów nieba, wystawa meteorytów, a swoje podwoje otworzy mobilne planetarium. W tartaku Raphaelsohnów co godzinę będzie można wysłuchać prelekcji popularnonaukowych:
18:00 – prelekcja dla dzieci – (Joanna Widzińska),
19:00 – Gwiazdy spadały nad Warmią – (dr Ernest Świerczyński),
20:00 – Życie na orbicie (Przemysław Rudź, Polska Agencja Kosmiczna),
21:00 – Aktywność słoneczna (dr Bartosz Dąbrowski – Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne).
Natomiast od 22:00 przy fontannie będzie można obserwować rój Perseidów.

Warmińska Noc Perseidów w środę (10 sierpnia) od 18:00 w Parku Centralnym i Tartaku Raphaelsohnów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych – nie uniknął wysokiej kary

Każdego dnia policjanci z drogówki dbają o bezpieczeństwo