Warmińska Łynostrada oznakowana i oficjalnie otwarta

- Kategoria: Wiadomości
0

Trekkingowa trasa przez Warmię została w miniony weekend oficjalnie otwarta. Poprowadzenie liczącego około 60 kilometrów regionalnego szlaku rowerowego wzdłuż Łyny stanowi rozwinięcie inicjatywy Łynostrady, która jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych Olsztyna. Warmińska Łynostrada łączy z kolei stolicę regionu oraz Dywity i Dobre Miasto z Lidzbarkiem Warmińskim, a w perspektywie przez gminy z Stawiguda, Olsztynek i Nidzica prowadzić będzie do źródeł rzeki Łyny.

Idea stworzenia rowerowego szlaku przez Warmię w sposób bezpośredni nawiązuje do inicjatywy olsztyńskiej Łynostrady, która powstała dzięki wieloletnim staraniom społeczników ze stowarzyszeń „Wizja Lokalna” i Forum Rozwoju Olsztyna, wsparciu tysięcy mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, a także pozyskaniu unijnego dofinansowania i wykonaniu trasy przez miejskich urzędników. Na skutek tych działań w 2019 roku wzdłuż praktycznie całego odcinka Łyny przepływającego przez Olsztyn do użytku oddana została pieszo-rowerowa trasa ciesząca się od tego czasu ogromną popularnością. Fakt ten postanowiono wykorzystać przekuwając go w projekt o charakterze regionalnym.

Powstanie Warmińskiej Łynostrady jest wynikiem prac, które w 2016 roku zainicjowane zostały przez Pawła Klonowskiego ze Stowarzyszenia „Wizja Lokalna”, Mirosława Arczaka ze Stowarzyszenia „Młyn” oraz Mariana Juraka z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK. Kamieniem węgielnym okazała się natomiast deklaracja współpracy podpisana w 2018 roku pod patronatem wicemarszałka Marcina Kuchcińskiego z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, na mocy której do inicjatywy przystąpiły samorządy Olsztyna, Dywit, Dobrego Miasta oraz gminy i miasta Lidzbark Warmiński, powiaty Olsztyński i Lidzbarski, nadleśnictwa Kudypy i Wichrowo, a także Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow.

Głównym założeniem projektu jest powiązanie miast i miejscowości położonych wzdłuż Łyny z popularną trasą rowerową Green Velo, wykorzystując w tym celu drogi o różnym typie nawierzchni – od asfaltowych dróg rowerowych i spokojnych szos, po gruntowe drogi leśne i polne o różnym standardzie nawierzchni. Projekt ma również na celu wykreowanie nowej atrakcji turystycznej wykorzystującej szereg atutów tej części województwa warmińsko-mazurskiego:

  • nawiązanie do przebiegu rzeki Łyny,
  • połączenie miejsc i obszarów cennych przyrodniczo i historycznie oraz atrakcyjnych punktów widokowych,
  • akcentowanie atrakcyjności Warmii,
  • nawiązanie do przebiegu Szlaku Kopernikowskiego (rowerowa wersja tego szlaku);
  • wykorzystanie fragmentów istniejącej sieci szlaków rowerowych,
  • integracja z turystyką kajakową na Łynie (wspólne miejsca obsługi kajakarzy i rowerzystów),
  • wykorzystanie atrakcyjności miast należących do sieci Cittaslow (Dobre Miasto, Lidzbark  Warmiński,
  • bliskość czynnej linii kolejowej (np. możliwość etapowania podróży po trasie).

Otwarcie Warmińskiej Łynostrady polegające na wytyczeniu i oznakowaniu przebiegu, uzupełnieniu brakującej infrastruktury, naprawach nawierzchni dróg, udostępnieniu użytkownikom mapy, przeprowadzeniu akcji promocyjnej oraz zaplanowaniu wydarzeń, nie kończy przy tym jak zapowiadają twórcy dalszych nad nią prac.

W planach jest między innymi przygotowanie do pozyskania środków unijnych na rozwój w ramach kolejnej perspektywy unijnej, co umożliwiłoby poprawę komfortu przejazdu poprzez wykonanie większych inwestycji infrastrukturalnych, a także przedłużenie przebiegu przez gminy Stawiguda, Olsztynek i Nidzica do źródeł rzeki Łyny.

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu