Polecane artykuły

Wakacje na jachcie? Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa

Zbliżające się wakacje to czas wzmożonego ruchu na wodzie. W miesiącach letnich na polskich jeziorach i Bałtyku można spotkać zdecydowanie więcej jachtów i innych jednostek pływających. Polacy coraz chętniej korzystają także z oferty żeglarskich akwenów wodnych na całym świecie. Każdy właściciel oraz członkowie załogi powinni poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa – pozwoli to im na cieszenie się urokami żeglugi w spokojnej atmosferze i sprawi, że wypad pod żagle będzie jeszcze bardziej udany. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w zakresie zachowania na jachcie oraz wdrożonych środków asekuracyjnych i ratunkowych?

Odprawa przed rejsem to podstawa

Niezależnie od tego, czy płyniemy w swój pierwszy rejs, czy jesteśmy doświadczonymi żeglarzami, powinniśmy odbyć odprawę przed rozpoczęciem przygody na wodzie. Każdy ze członków załogi powinien dokładnie poznać zasady bezpiecznego zachowania na jachcie podczas żeglugi oraz postoju w marinie. Ponadto niezbędna jest wiedza w zakresie zlokalizowania niezbędnych środków ratunkowych, w tym m.in.: gaśnicy, kamizelek ratunkowych, czy środków sygnalizacyjnych. W sytuacji gdy dojdzie do realnego zagrożenia życia lub zdrowia członków załogi, to wiedza ta może zwiększyć szanse na wyjście z wypadku bez szwanku.

Podstawowe zachowanie na jachcie

Na bezpieczeństwo członków załogi oraz jednostki pływającej podczas letniego rejsu wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest zachowanie poszczególnych osób na pokładzie oraz w kokpicie. Starą żeglarską zasadą jest to, że jedna ręka jest dla nas, a druga dla jachtu. Oznacza to, że członkowie załogi podczas poruszania się po pokładzie powinni zawsze asekurować się jedną ręką, trzymając się m.in. olinowania stałego lub innych stabilnych elementów konstrukcji. Dodatkowo warto stosować liny asekuracyjne. Ewentualne usterki na jachcie muszą być naprawiane niezwłocznie, a jeżeli jest to niemożliwe, to należy spłynąć do mariny.

W porcie również trzeba zachować szczególną ostrożność. Dużo wypadków ma miejsce podczas cumowania lub odchodzenia od kei. Ma to związek z tym, że wówczas członkowie załogi często gubią koncentrację, ponieważ wkrada się euforia związana z rozpoczęciem żeglugi lub jej szczęśliwym zakończeniem.

Jakie środki bezpieczeństwa muszą znajdować się na jachcie?

Zakres obowiązkowego wyposażenia jachtów i innych jednostek pływających zależny jest od rodzaju jednostki, a także akwenu, na którym jest wykorzystywana. Wybierając się na letni rejs po wodach śródlądowych, koniecznie sprawdź, czy na Twoim lub wyczarterowanym jachcie są:

  • kamizelka ratunkowa lub pas ratunkowy (ich liczba musi być równa liczbie członków załogi);
  • koło ratunkowe z nietonącą liną o długości minimum 30 metrów;
  • gaśnica proszkowa (lub gaśnice, w zależności od typu jachtu i jego napędu);
  • odbijacze;
  • apteczka pierwszej pomocy;
  • bosak.

Te środki bezpieczeństwa nie tylko powinny znajdować się na jachcie, ale także każdy członek załogi musi znać ich miejsce oraz mechanizm działania. W awaryjnej sytuacji decyduje to o szansach na przeżycie i minimalizuje potencjalne skutki wypadku.

W co jeszcze warto zainwestować przed letnim rejsem?

Jeżeli wybieracie się w rejs po wodach śródlądowych, to opcjonalnym wyposażeniem jachtu jest pneumatyczna tratwa ratunkowa. W przypadku zatonięcia jachtu lub jego niezdatności do dalszej żeglugi, powinna zapewnić schronienie rozbitkom. Optymalnie, jeżeli na jej wyposażeniu znajdują się także artykuły żywnościowe survivalowe oraz środki łączności i race. O ile pneumatyczna tratwa ratunkowa nie jest obowiązkowa na jeziorach i rzekach, o tyle na morzu koniecznie musi znajdować się na jachcie. Sprawdź to przed jego wyczarterowaniem lub zadbaj o to, by została zamontowana na Twoim jachcie.

Bezpieczne wakacje to udane wakacje

Bez dwóch zdań bezpieczne wakacje to udane wakacje. Na polskich wodach można wypożyczyć sprzęt bez patentu żeglarskiego. W związku z tym powinniśmy dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także mieć oczy dookoła głowy. Zagrożenie może przyjść z każdej strony, dlatego obserwacja warunków atmosferycznych, posiadanie i umiejętność obsługi środków ratowniczych oraz bezpieczne zachowanie podczas obsługi i wypoczynku jednostki pływającej, to podstawa. Zadbaj o to, a zwiększysz satysfakcję z letniej przygody pod żaglami.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*