W weekend na ratuszowym zegarze zatrzyma się czas

W weekend na ratuszowym zegarze zatrzyma się czas

- Kategoria: Wiadomości
0

Spokojnie, to nie awaria! Uspokajamy wszystkich, którzy mogą poczuć się zaniepokojeni tym, że wskazówki zegara na ratuszowej wieży przez kilkadziesiąt godzin pozostaną nieruchome.

Prace konserwacyjne jednego z najsłynniejszych, olsztyńskich zegarów prowadzone są regularnie, aby utrzymać go w jak najlepszej kondycji. Zdarzają się także niespodziewane, wymuszone naprawy.

Tym razem wskazówki na tarczy umieszczonej na ratuszowej wieży zatrzymają się planowo. Wiekowy mechanizm co kilka lat wymaga gruntownego przeglądu i taki odbędzie się właśnie w najbliższy weekend.

– Będę musiał rozłożyć mechanizm, wyczyścić i złożyć na nowo – mówi zajmujący się ratuszowym zegarem zegarmistrz, Waldemar Porwal. – Te wszystkie oleje, mimo że są podawane bardzo regularnie, krzepną i tworzy się pewnego rodzaju skamielina. Zegary tego nie lubią, bowiem tworzą się opory, a to powoduje wypracowanie mechanizmu.

Wskazówki na ratuszowej wieży zatrzymają się w piątek (14 maja) późnym popołudniem. Prace mają potrwać także przez całą sobotę. Zegar zostanie ponownie uruchomiony po zakończeniu przeglądu.

Mechanizm olsztyńskiego zegara liczy około stu lat. Pochodzi z lat 20. XX wieku.

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus. 20 nowych przypadków na Warmii i Mazurach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (17.09) o 652 nowych