W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie powstaje nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym powstaje nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego, utworzona na mocy partnerstwa publiczno-prywatnego we współpracy z olsztyńską spółką SPECTRO. Dzięki nowoczesnej aparaturze i profesjonalnej obsłudze, pacjenci szpitala, jak również mieszkańcy Olsztyna i okolic będą mogli sprawnie i bez zbędnych kolejek skorzystać ze specjalistycznych badań. Otwarcie pracowni planowane jest w grudniu 2013 roku.
Brakowało nam dobrze wyposażonej pracowni rezonansu magnetycznego. Cieszy nas, że oferta zabiegów diagnostycznych szpitala poszerzy się dzięki nowoczesnemu aparatowi do badań MRI. Wysoka jakość sprzęt umożliwi lekarzom uzyskanie przejrzystych wyników, niezbędnych do dalszego kierunkowego leczenia – mówi dr Tadeusz Politewicz, z-ca ordynatora Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej w WSSD.
Pracownia będzie wyposażona w sprzęt umożliwiający wykonanie badania rezonansem magnetycznym w znieczuleniu ogólnym, przy pełnym monitoringu funkcji życiowych – mówi dr Anna Szalcunas, lekarz radiolog, kierownik pracowni. – Ma to ogromne znaczenie w przypadku badań małych dzieci i pacjentów nieprzytomnych.
Do tej pory, z powodu braku takiej pracowni w naszym szpitalu, konieczne było transportowanie dzieci, nierzadko w stanie ciężkim, do innej placówki. Było to bardzo uciążliwe rozwiązanie zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu. Planowe badania były ograniczone do jednego dnia w tygodniu, co wydłużało proces diagnozowania i tym samym skutecznego leczenia, – mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Ponadto utrudniało organizację pracy, ponieważ wraz z pacjentem do sąsiedniej placówki musiał jechać zespól anestezjologiczny, który znieczulał pacjenta do zabiegu i transportował go z powrotem do szpitala. Te utrudnienia w grudniu w końcu znikną. Pełna, kompleksowa diagnostyka radiologiczna w Szpitalu Dziecięcym, bez konieczności transportu pacjenta, jest jednym z naszych priorytetów w zakresie jakości i bezpieczeństwa leczenia.
W Szpitalu Dziecięcym rocznie leczy się w warunkach stacjonarnych ok. 25 tys. pacjentów, z których ok. 20% stanowią pacjenci po urazach i wypadkach. Leczeni są tu również pacjenci z wadami wrodzonymi, z chorobami nowotworowymi, z chorobami układu nerwowego, krążenia itp, którzy wymagają szybkiego dostępu do specjalistycznej diagnostyki radiologicznej.
W następstwie otwarcia nowej pracowni w Olsztynie, badaniu będą mogli zostać poddani wszyscy potrzebujący, a czas oczekiwania na badanie oraz koszt związany z diagnozą znacząco się zmniejszą. Wysoka klasa sprzętu – bogatego w liczne udogodnienia dla pacjentów- wykwalifikowana i sprawna obsługa, możliwość uzyskania rzetelnego opisu przeprowadzonego badania oraz przyjazna atmosfera panująca w pracowni sprawi, że diagnozowanie rezonansem magnetycznym będzie przebiegało szybko i bezstresowo.
Pracownia rezonansu magnetycznego SPECTRO zostanie wyposażona w wyprodukowany w tym roku, wysokiej jakości aparat Magnetom Essenza A Tim + Dot System firmy Siemens, który został już przetransoprtowany do szpitala z Niemiec. Nowy aparat jest wysokopolowym skanerem rezonansu magnetycznego opartym o bardzo krótki zamknięty magnes nadprzewodzący. Magnes o wysokiej indukcji pola magnetycznego pozwala na uzyskiwanie doskonałej jakości obrazów w bardzo krótkim czasie.
Przy większości wykonywanych badań głowa pacjenta znajduje się poza magnesem, a przy procedurach wymagających, by głowa badanego znajdowała się w środku tunelu, pacjent ma bardzo dużo wolnej przestrzeni. Taka konstrukcja sprawia, że badanie jest komfortowe nawet dla osób cierpiących na klaustrofobię. Konstrukcja magnesu sprawia, iż aparat jest idealnym narzędziem do wykonywania badań pediatrycznych.
Budowa narzędzia umożliwia bezpośredni kontakt dziecka z rodzicem podczas badania. Nowa aparatura diagnostyczna Magnetom Essenza jest wyposażona w technologię Tim (total imaging matrix) umożliwiającą wykonanie badania obszarów rozległych bez konieczności zmiany pozycji przez pacjenta oraz bez ręcznego przesuwania stołu. To znacznie skraca czas przygotowania do badania, jak również czas samego badania.
Dzięki 25 lub 46 elementom cewek matrycowych (pojedynczych anten niezależnie odbierających sygnał rezonansu z różnych miejsc ciała pacjenta) jednocześnie podłączonym do 8 lub nawet 16 kanałów radiowego odbiornika sygnału rezonansowego (RF) możliwe jest osiągniecie wysokiej szybkości zbierania danych i praktycznie nieograniczonego obrazowania równoległego.
Aparat rezonansu magnetycznego poza wszelkimi innymi zastosowaniami jest niezwykle użyteczny w diagnozowaniu ognisk nowotworowych wraz z przerzutami, zmian naczyniowych oraz do badań prewencyjnych. Technologia Tim oferuje niezrównane możliwości obrazowania RM dla wszystkich badań kardiologicznych i naczyniowych bez potrzeby zmiany pozycji przez pacjenta. Aparat diagnostyczny jest idealny do diagnozy chorób i wad wrodzonych serca oraz chorób układowych, takich jak cukrzyca i miażdżyca.