Wiadomości

W poniedziałek otwarcie Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa

W poniedziałek (8 sierpnia) odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa – nowej placówki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Będzie to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce. 

Uroczystość otwarcia rozpocznie się o godz. 11.00 przed budynkiem Centrum Medycyny Eksperymentalnej na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (ul. Warszawska).

W uroczystości uczestniczyć będą władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dziekani oraz m.in.: Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia i opieki społecznej, Wojciech Wrzecionkowski, honorowy konsul Niemiec; Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski; Gustaw Brzezin, marszałek województwa; Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna; Wojciech Ziemba, arcybiskup warmiński; prof. dr hab. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum; lek. Marek Zabłocki, prezes Izby Lekarskiej, Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji „Akogo?”.

Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Umożliwia kształcenie studentów medycyny i prowadzenie badań naukowych z zakresu: biologii molekularnej, farmakologii, patofizjologii, mikro przepływów krwi w siatkówce, toksykologii, hemofizjologii klinicznej, badań eksperymentalnych w zakresie neurologii i neurochirurgii

W budynku zlokalizowane są: Katedra Farmakologii i Toksykologii oraz Katedra Patofizjologii. W Centrum Medycyny Eksperymentalnej swoją siedzibę ma również Zakład Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii im. Adolfa Becka i Napoleona Cybulskiego należący do Katedry Neurologii i Neurochirurgii. Dodatkowo, Centrum jest połączone konstrukcyjnie i funkcjonalnie z istniejącym już Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi wchodzącym w strukturę Zakładu Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii.

– Długo pracowaliśmy, aby otworzyć tę innowacyjną placówkę w Olsztynie. Wokół tej idei udało się zgromadzić najlepszych specjalistów. Podejmujemy się niełatwego zadania, które da nadzieję na leczenie wielu osobom. W naszym centrum będziemy prowadzić eksperymentalne badania, które pozwolą opracować nowe metody terapii. Wiedzę będą w niej zdobywać przyszli lekarze z takich dziedzin jak biologia molekularna, farmakologia, patofizjologia, toksykologia, hemofizjologia kliniczna, neurologia i neurochirurgia – mówi prof. Wojciech Maksymowicz, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Charakter placówki podkreślają również zastosowane rozwiązania graficzne. Studio Gravite Design opracowało kompleksowy system identyfikacji wizualnej, m.in. logo, system informacji i oznakowanie budynków.

– Główny znak CME nawiązuje do mózgu, bo to on jest najważniejszy w medycynie. Decyduje o procesach zachodzących w całym organizmie, od stopnia jego poznania zależy skuteczność wielu terapii  – mówi Mateusz Obarek, dyrektor artystyczny Gravite. – Kojarzy się również z wiedzą, którą będą tu zdobywać studenci pod kierunkiem najwybitniejszych specjalistów. Nowoczesna forma ma podkreślać innowacyjność placówki i wykorzystywanie najnowszych technologii. Inspirował nas również magnetyzm, który sprawia, że cząsteczki są stale w ruchu, tworząc zaskakujące i ciągle nowe rozwiązania.

Wszystkie pomieszczenia Centrum Medycyny Eksperymentalnej, m.in. sale seminaryjne, oddziały, pokoje administracji, toalety zostały oznakowane specjalnymi piktogramami, które w prosty i czytelny sposób wskazują na ich funkcje. To nie tylko uproszczenie dla odwiedzających placówkę, ale też podkreślenie jej charakteru.

– Podobne symbole są wykorzystywane w komunikacji z osobami, cierpiącymi na zaburzenia neurologiczne, mającymi problem z mówieniem czy czytaniem. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na ich potrzeby i zachęcić inne instytucje publiczne, aby wdrażały takie systemy informacyjne – podsumowuje Mateusz Obarek.

Źródło: inf. prasowa Gravite Design / UWM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*