W Olsztynie otwarta zostanie stacja do pomiarów GPS/GNSS

- Kategoria: Ciekawostki
0

8 września odbędzie się konferencja inaugurująca otwarcie stacji GNSS w Centrum Geomatyki i Nowoczesnych Technologii Satelitarnych Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Nowo otwarta lokalna stacja referencyjna GNSS (Global Navigation Satellite Systems) służy do transmisji w czasie rzeczywistym obserwacji oraz poprawek do pomiarów GPS/GNSS na obszarze miasta Olsztyna i jego okolic. W przyszłości OPN-T planuje włączyć stację GNSS do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, w tym do sieci ASG-EUPOS.

Centrum Geomatyki i Nowoczesnych Technologii Satelitarnych to nowoczesne centrum świadczące przedsiębiorstwom usługi w oparciu o prace badawczo-rozwojowe w zakresie nowych technologii satelitarnego pozycjonowania.

Korzyści dla przedsiębiorców z uruchomienia Centrum to m. in.:

  • Wsparcie merytoryczne dla firm w zakresie innowacyjnych rozwiązań związanych ze stosowaniem technologii GPS/GNSS
  • Opracowanie procedur wykorzystania georadaru do wykrywania oraz wykonywania pomiarów infrastruktury podziemnej
  • Wsparcie merytoryczne dotyczące zastosowania technologii GIS do trójwymiarowego (3D) modelowania rzeźby terenu i budynków, wykonywania analiz przestrzennych
  • Wdrożenie nawigacji obszarowej (RNAV) na lotnisku Dajtki.

Podczas konferencji nastąpi podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w zakresie zarządzania stacją i prowadzenia badań naukowych.  W imieniu uczestników umowy Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz OPNT umowę podpisze Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Stacja GNSS usytuowana została na piętrze obiektu L2.

Źródło: OPNT Olsztyn

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się