W marcu 2016 r. emeryci i renciści o najniższych dochodach otrzymają dodatek pieniężny

- Kategoria: Wiadomości
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Sejm uchwalił ustawę o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

Zgodnie z ustawą w marcu bieżącego roku emeryci i renciści, których świadczenia nie przekraczają 2000 zł (brutto) miesięcznie, otrzymają jednorazowy dodatek pieniężny. Kwota dodatku będzie uzależniona od wysokości świadczeń przysługujących 29 lutego 2016 r.

Osoby, których emerytury i renty w tym dniu nie przekraczają 900 zł (brutto), otrzymają dodatek w wysokości 400 zł (netto). Przy świadczeniach powyżej 900 zł (brutto) i nieprzekraczających 1100 zł (brutto) – dodatek w wysokości 300 zł (netto); 200 zł (netto) w przypadku świadczeń powyżej 1100 zł (brutto) i nie więcej niż 1500 zł (brutto); a 50 zł (netto) przy świadczeniach wyższych niż 1500 zł (brutto) i nieprzekraczających 2000 zł (brutto). W razie zbiegu prawa do świadczeń oraz w przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest więcej niż jedna osoba, będzie przysługiwać jeden dodatek.

Ustawa przewiduje też, że jednorazowy dodatek pieniężny będzie wolny od podatku dochodowego oraz nie będą od niego odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z tej kwoty nie będzie się też dokonywać potrąceń i egzekucji.

Wypłata jednorazowego wsparcia ma być dla osób z najniższymi świadczeniami uzupełnieniem tegorocznej waloryzacji. Z dofinansowania ma skorzystać ok. 6,5 mln osób. Wydatki na ten cel nie przekroczą 1 mld 410 mln zł. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Źródło: sejm.gov.pl

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Miasto planuje kupno i montaż kolejnych energooszczędnych opraw LED

Stolica Warmii i Mazur planuje kupno i montaż