W jakim banku kredyt hipoteczny będzie najkorzystniejszy?

W jakim banku kredyt hipoteczny będzie najkorzystniejszy?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

Planujesz kupić mieszkanie i chcesz wziąć najkorzystniejszy kredyt hipoteczny? Aktualnie warunki zaciągnięcia takiego zobowiązania są ogólnie atrakcyjne ze względu na niskie stopy procentowe.

Jednak przy wysokiej kwocie kredytu nawet niewielka różnica w oprocentowaniu może przełożyć się na znaczną różnicę w wysokości raty i całkowitych kosztach kredytu. Sprawdź, jak zatem znaleźć bank oferujący najlepsze warunki i na co zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert dostępnych na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne .

Jaki kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszy?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie o wysokiej wartości, które trzeba spłacać nierzadko przez kilkadziesiąt lat. Każdemu kredytobiorcy zależy więc, aby warunki kredytowania były jak najlepsze, czyli przede wszystkim wiązały się z niską wartością miesięcznych rat i jak najniższymi kosztami.

Ważne są oczywiście także inne kwestie, takie jak choćby zakres formalności związanych z ubieganiem się o finansowanie, wymagania dotyczące wkładu własnego, czy późniejsze warunki spłaty zobowiązania (możliwość zmiany terminu spłaty rat czy skorzystania z wakacji kredytowych).

Ogólnie uważa się jednak, że najkorzystniejszy kredyt hipoteczny powinien być jak najtańszy. Trzeba bowiem pamiętać, że przy kwotach rzędu kilkuset tysięcy złotych (na takie sumy zwykle opiewają kredyty hipoteczne) nawet niewielkie oprocentowanie sprawia, że bankowi trzeba oddać o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż się pożyczyło.

Przykładowo, średni koszt kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. zł zaciągniętego na 20 lat wynosi dzisiaj od 50 do 80 tysięcy złotych. Skąd taka rozpiętość kosztów? Wynikają one z różnych warunków finansowania proponowanych przez poszczególne banki. Niestety, wybierając pierwszy z brzegu bank, ryzykujesz, że trafisz na najdroższą ofertę i zapłacisz za kredyt nawet 30 tysięcy więcej niż u konkurencji. Warto przy okazji wspomnieć, że taka dokładnie różnica w kosztach przekłada się także na wysokość miesięcznej raty – przy okresie spłaty 20 lat w najdroższym banku zapłacisz każdego miesiąca o 100 zł więcej niż w instytucji oferującej najniższe koszty kredytowania.

Na pytanie, jak wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny, odpowiedź jest zatem jedna: należy dokładnie porównać oferty co najmniej kilku instytucji na Totalmoney.pl, a najlepiej wszystkich najważniejszych banków oferujacych takie produkty.

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny?

Jeżeli zależy Ci na znalezieniu korzystnego kredytu hipotecznego, możesz poprosić o pomoc profesjonalnego doradcę kredytowego, albo poświęcić chwilę na samodzielne porównanie ofert. W tym drugim przypadku wystarczy, że skorzystasz z Internetu. Jak się do tego zabrać? Oto kolejne kroki, które warto wykonać.

1. Określ parametry zobowiązania

Zastanów się, jakiej dokładnie kwoty potrzebujesz. Weź pod uwagę cenę nieruchomości, jaką chcesz kupić oraz kwotę środków własnych. Musisz wiedzieć, że banki określają minimalną wartość wkładu własnego dla klientów i może być ona różna w poszczególnych instytucjach – w niektórych bankach musisz mieć nawet 30% wartości nieruchomości.

Zastanów się także, w jakiej wysokości powinna być rata, żeby było Cię stać na jej regulowanie. Od tego będzie zależał okres spłaty zobowiązania – niższa rata będzie wymagała jego wydłużenia.

Swoje możliwości finansowe możesz obliczyć samodzielnie za pomocą specjalnego kalkulatora zdolności kredytowej, który jest dostępny online. Dzięki niemu obliczysz, na jaki kredyt Cię stać i ile powinna wynosić Twoja miesięczna rata przy określonym poziomie dochodów.

2. Skorzystaj z porównywarki kredytów

Znając podstawowe parametry zobowiązania, możesz szybko sprawdzić, który bank oferuje najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Tym razem skorzystaj z porównywarki kredytów hipotecznych. Takie narzędzie jest bezpłatne i zazwyczaj prezentuje listę ofert co najmniej kilku banków z uwzględnieniem aktualnych warunków zaciągnięcia zobowiązania w każdym z nich. Dzięki niemu szybko się więc zorientujesz, który bank oferuje kredyt o najniższym oprocentowaniu i niskiej prowizji (lub po prostu o najniższym RRSO). Najlepsze porównywarki (a także rankingi) od razu szeregują oferty od najtańszej do najdroższej.

3. Sprawdź szczegółowe warunki

Ranking pomoże Ci wytypować najlepsze oferty pod względem kosztów zaciągnięcia zobowiązania. Oprócz tego sprawdź szczegółowe warunki każdej oferty bezpośrednio na stronach internetowych banków. Zwróć uwagę na wymagania dotyczące formalności, ubezpieczeń, wkładu własnego itp.

4. Złóż wnioski w co najmniej dwóch instytucjach

Każda porównywarka wskaże Ci, gdzie jest najkorzystniejszy kredyt hipoteczny, ale według ogólnych warunków kredytowania. Musisz pamiętać, że ostateczne warunki są zawsze ustalane indywidualnie i zależą np. od zdolności kredytowej klienta oraz procedur stosowanych w danej instytucji. Właśnie dlatego warto zawsze wytypować 2-3 najlepsze banki i w każdym z nich złożyć wniosek o finansowanie. Ostateczną decyzję, gdzie zaciągnąć zobowiązanie, można wtedy podjąć dopiero po przedstawieniu przez każdy bank konkretnej oferty kredytu.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Tragiczny wypadek pod Lutrami. Na auto przewróciło się drzewo

W ostatnim czasie lokalnie występujące silne wiatry dają