W Gryźlinach powstanie pierwsza w regionie elektrownia słoneczna

- Kategoria: Wiadomości
0

W Gryźlinach pod Olsztynem powstanie pierwsza w regionie elektrownia słoneczna o mocy 1MW. Zaprojektuje i wybuduje ją czeska firma Solartec Energy. W czwartek 3 kwietnia przedstawiciele firmy Solartec oraz powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika Gryźliny podpisali umowę na wykonanie tej inwestycji. 

Wyłoniona w przetargu czeska firma Solartec ma 20-letnie doświadczenie w branży fotowoltaicznej, a od 15 lat zajmuje się projektowaniem i budową farm fotowoltaicznych.

– To nasza pierwsza tak duża instalacja, dlatego cieszymy się bardzo, że podpisaliśmy umowę z doświadczoną firmą – mówiła Krystyna Mathoes, prezes powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika Gryźliny.

Przedstawiciele czeskiej firmy zachwalają lokalizację fotowoltaicznej inwestycji.

– Lądowisko w Gryźlinach to bardzo dobra lokalizacja z idealnym nasłonecznieniem – mówił Adam Zajac, przedstawiciel firmy Solartec na Polskę. – Do końca czerwca br. opracujemy dokumentację i uzyskamy pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie z planem to zakończenie robót i rozruch elektrowni planujemy na koniec października.

Firma Solartec wybudowała do tej pory elektrownie słoneczne m.in. w Czechach, Bułgarii i Rumunii. Władze powiatu cieszą się z pionierskiej inwestycji.

– Chcemy promować odnawialne źródła energii i właśnie na to źródło stawiamy – przekonywał Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Elektrownia wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w regionie, mówił.

Produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci elektrycznej. Jak oszacowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej, instalacja pozwoli na uzyskanie rocznie minimum 900 MWh czystej energii elektrycznej.

– Inwestujemy w elektrownię słoneczną, bo musimy szukać alternatywy w odnawialnych źródłach energii – przekonywał wójt gminy Stawiguda, Teodozy Marcinkiewicz. – Ludzie protestują przed budową wiatraków, a ogniwa fotowoltaiczne nie będą nikomu przeszkadzać.

Zgodnie z założeniami inwestycja fotowoltaiczna nie będzie przynosiła strat, a wypracowany zysk w pierwszej kolejności będzie przeznaczony na rozwój lądowiska w Gryźlinach. Tak zostało zapisane w statucie spółki Fotowoltaika Gryźliny. Koszt budowy elektrowni słonecznej to ponad 4,9 mln zł. Spółka pozyskała środki zewnętrzne na realizację elektrowni.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej i środków krajowych wyniesie około 3,2 mln zł. Pozostałe środki na inwestycję będą pochodzić m.in. z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W spotkaniu w olsztyńskim starostwie wzięli udział:
Jaromir Řehák – dyrektor zarządzający firmy Solartec
Adam Zajac – przedstawiciel firmy Solartec w Polsce
Krystyna Mathoes – prezes zarządu spółki Fotowoltaika Gryźliny
Mirosław Pampuch – starosta olsztyński
Teodozy Marcinkiewicz – wójt gminy Stawiguda

Źródło: Powiat Olsztyński

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Aplikacja Siron – nowe narzędzie w rękach policjantów

W ręce warmińsko-mazurskich policjantów trafiło nowe narzędzie. Specjalistyczne