Na sygnale

Uwaga na oszustów. 86-latka była przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji – straciła 13 tys. zł

W poniedziałek 86-latka straciła 13 tysięcy złotych będąc przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji. Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

Do 86-latki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik firmy kurierskiej z informacją, że mąż seniorki ma nieodebrane przesyłki i poprosił o potwierdzenie adresu zamieszkania, aby móc dostarczyć paczki. Po chwili do kobiety zadzwonił kolejny mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Policji i poinformował seniorkę, że zajmuje się rozpracowaniem grupy oszustów.

Następnie wypytał ją o posiadane oszczędności oraz poinformował, że kobieta będzie uczestniczyć w zasadzce i w tym celu musi policjantom przekazać swoje oszczędności. Mężczyzna twierdził, że przestępcy obserwują jej mieszkanie i w każdej chwili mogą się do niego włamać. Sprawca, aby uwiarygodnić swoją legendę poprosił kobietę, aby bez rozłączenia się wybrała numer 997, gdzie w słuchawce miała usłyszeć głos innego funkcjonariusza, który potwierdził jej udział w policyjnej akcji. Ponadto oszust zagroził kobiecie, że jeżeli nie odda swoich oszczędności, to będzie musiała pokryć koszty policyjnej akcji.

Seniorka zawierzyła oszustom i zgodnie z przekazanymi instrukcjami spakowała gotówkę w reklamówkę, którą wyrzuciła przez okno. Kobieta w ten sposób straciła 13 tysięcy złotych.

Policjanci apelują:

W trosce o oszczędności starszych osób apelujemy o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*