Usuną inwazyjną roślinę w jez. Długim i w Kortowskim

- Kategoria: Wiadomości
0

Trwają prace związane z usuwaniem rośliny wodnej moczarki delikatnej. To projekt „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”.

Jednym z celów jest dostarczenie wiedzy na temat najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie metod zwalczania inwazyjnych gatunków obcych w Polsce. Ich stosowanie ograniczy negatywny wpływ tych gatunków na środowisko naturalne, gospodarkę i zdrowie człowieka.

Prace związane z usuwaniem moczarki delikatnej będą polegały na ręcznej eliminacji roślin (metoda nurkowa i koszenia) oraz stosowaniu barier bentosowych i potrwają do końca października 2021 r. Opracowane metody zakładają dostosowanie ich w taki sposób, aby nie prowadziły do degradacji środowiska naturalnego, a właśnie poprawy jego stanu po przez eliminacje gatunków obcych inwazyjnych. Wszelkie działania wykonywane będą przez wykwalifikowany zespół ekspercki, mając na uwadze wysoką wartość środowiska naturalnego.

Moczarka delikatna Elodea nuttallii to inwazyjny gatunek obcy rośliny wodnej. Należy do zanurzonych makrofitów posiadających duże zdolności adaptacyjne oraz regeneracyjne. Występuje w wodach słodkich, głównie jeziorach i innych zbiornikach wodnych lub wolno płynących rzekach, gdzie może zdominować pozostałe rośliny wodne. Osiąga do 1 metra długości, zakorzeniając się w dnie zbiornika wodnego.

Projekt prowadzony jest na terenie całego kraju i zakłada opracowanie metod zwalczania trzech inwazyjnych gatunków roślin wodnych: azolla drobna Azolla filiculoides, kabomba karolińska Cabomba caroliniana oraz moczarka delikatna Elodea nuttallii.

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Działania służb na ul. Westerplatte w Olsztynie

Policjanci wspólnie ze strażakami i strażnikami miejskimi pracowali