Uroczyste obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olsztynie

- Kategoria: Wiadomości
0

W dniu 19 marca 2015 roku, pod tablicą upamiętniającą przy ul. Kościuszki w Olsztynie odbyły się uroczyste obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Marszałek Józef Piłsudski to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej historii. Twórca legionów, pierwszy marszałek, naczelny wódz, naczelnik państwa i premier. Mąż stanu i patriota, dzięki którego determinacji po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Tradycję obchodzenia imienin komendanta Piłsudskiego rozpoczęli legioniści podczas I wojny w 1915 roku w Grudzynach (koło Jędrzejowa). Przed II wojną światową imieniny Józefa Piłsudskiego obchodzono w całym kraju niemalże niczym święto narodowe. Dziś ta tradycja powraca.

19 marca 2015 roku w Olsztynie po raz kolejny odbyły się imieninowe obchody pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Punktualnie o godz. 12.00 pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki złożone zostały kwiaty.

Następnie uroczystości przeniosły się do auli Urzędu Wojewódzkiego, gdzie w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się imieninowa impreza „Od przedszkola do Opola” z udziałem ubranych w stroje ułanów przedszkolaków z Przedszkola nr 37 w Olsztynie oraz występy zespołu Smyków Komendanta z Rogóża, Julii Staryk z Gimnazjum nr 4 w Olsztynie, uczniów Gimnazjum nr 14 i Liceum nr 4 w Olsztynie.

Według wcześniejszych zapowiedzi w obchodach miał wziąć również Lech Wałęsa, ale ze względu na kłopoty ze zdrowiem nie pojawił się w Olsztynie. Lech Wałęsa odebrać miał najwyższe wyróżnienie Związku Piłsudczyków RP – Order Honorowy Związku.

Galeria zdjęć:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych – nie uniknął wysokiej kary

Każdego dnia policjanci z drogówki dbają o bezpieczeństwo