Turecki tramwaj Durmazlar Panorama dotarł do Olsztyna

- Kategoria: Wiadomości
0

Dziś (13.02) ok. godz. 1 w nocy dotarł do Olsztyna tramwaj Durmazlar Panorama. Podróż na lawecie z tureckiej Bursy trwała dwa tygodnie.

Przypomnijmy, że kontrakt z firmą Durmazlar został podpisany w połowie lipca 2018 roku. W myśl zapisów pierwsze dwa tramwaje mają być dostarczone do Olsztyna w ciągu 21 miesięcy od zawarcia umowy. Pierwszy tramwaj Durmazlar jest już w Olsztynie. Tramwaj obecnie stoi jeszcze na lawecie na torowisku przy ul. Towarowej.

Transport tramwaju z kraju nad Bosforem to ogromne, logistyczne wyzwanie. Aby dotrzeć do stolicy Warmii i Mazur, tramwaj podróżował m.in. przez Włochy, Austrię i Niemcy. Taki wybór trasy był konieczny ze względu na rozmiary ładunku, jaki znajdował się na specjalistycznej lawecie – informuje Urząd Miasta.

Pod względem technicznym tureckie pojazdy mają zapewniać jak największy komfort pasażerom, których do każdego zmieści się 210. Mają mieć 2,5 metra szerokości, dwuskrzydłowe drzwi poza tymi za kabinami motorniczych, dodatkowo wykonawca zapewnia, że będą nieco cichsze od już użytkowanych w Olsztynie. Pięciosegmentowy pojazd będzie dłuższy o trzy metry od Solarisa – będzie mierzyć 32,5 metra.

Czekaliśmy na ten moment od podpisania umowy w lipcu 2018 roku – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Nowe pojazdy są niezbędne, aby obsługiwać już istniejący system tramwajowy, ale tez ten, który dopiero będzie budowany. Przypominam, że w przetargu ogłoszonym przez nas wzięła udział tylko turecka firma Durmazlar, spełniła wszystkie warunki, wygrała i przygotowuje kolejne pojazdy.

Umowa z Durmalzarem zakłada dostarczenie 12 tramwajów wartości 108 mln złotych. Jest też możliwość rozszerzenia zamówienia o drugie tyle pojazdów. Wówczas wartość kontraktu wyniosłaby 206 mln złotych.

– Tramwaj, który właśnie do nas przyjechał będzie musiał przejść proces homologacji – informuje rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie, Czarek Stankiewicz. – Sprawdzany będziesz szereg parametrów, zarówno na terenie naszej zajezdni, ale Panoramę będzie można też zobaczyć na torowiskach w różnych częściach miasta. Jeździć będzie jednak w nocy, poza godzinami regularnego kursowania.

Homologacja powinna zacząć się w poniedziałek (17 lutego) i potrwać około dwóch-trzech tygodni. Cały proces nadzorować będzie specjalistyczna firma z Warszawy, jednak pojazdy będą prowadzić motorniczowie z Olsztyna. Zadanie mogło zostać zrealizowane w Turcji. Jednak przeprowadzenie do w naszym mieście daje od razu szansę na zapoznanie się przez pracowników MPK z nowym pojazdem. Koszt homologacji pokrywa firma Durmazlar.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Biedronka otwiera w Stawigudzie najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne

Od 27 września system logistyczny Biedronki ma już