Trwają przygotowania do Warmińskiego Jarmarku. Stare Miasto nabiera świątecznych barw
Na Starym Mieście w Olsztynie trwają przygotowania do Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Rozpoczynająca się w czwartek 12 grudnia impreza będzie organizowana już po raz piąty i potrwa do 15 grudnia.
W poniedziałek od samego rana na Starym Mieście w Olsztynie trwają intensywne prace związane z przygotowaniami do rozpoczynającego się w czwartek V Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Instalowane jest świąteczne oświetlenie na latarniach oraz elewacjach budynków, sprzątane są ulice i chodniki. Ustawiona została już również świąteczna choinka.
Już po raz piąty olsztyńską starówkę wypełnią świątecznie przystrojone stragany i wystawcy ze specjalnie dobranym asortymentem: rękodziełem, przysmakami, ozdobami choinkowymi. Kolejny raz szykuje się prawdziwy Ogród Świątecznych Przyjemności.
Przechadzając się uliczkami Starego Miasta będzie można spotkać nie tylko kolędników i Mikołajów wraz z pomocnikami, ale też poprzebieranych aktorów i połykaczy ognia. Na Targu Rybnym tradycyjnie staną wykute w lodzie rzeźby.
Jeśli pozwoli pogoda na Targu Rybnym znów tradycyjnie staną wykute w lodzie rzeźby. W tym roku będą to architektoniczne symbole Olsztyna – m. in. zamek, Wysoka Brama, Stary Ratusz, planetarium i ławeczka Kopernika. Specjalną atrakcją dla najmłodszych będzie zjeżdżalnia lodowa z wkomponowaną płaskorzeźbą ratusza.
Z koncertami wystąpią m. in. The Postman, Go Stereo i De Farsh. Nie zabraknie również olsztyńskich artystów oraz kolęd i pieśni świątecznych w oryginalnych aranżacjach. Usłyszymy m.in. Martę Andrzejczyk, Kaczki Z Nowej Paczki, Stare Drobne Małże, Tuhaj Beja oraz chór „Tęcza”. Na dzieci i rodziców będzie czekał Święty Mikołaj prosto z partnerskiego miasta Olsztyna – Rovaniemi w Finlandii.
Przez cztery dni olsztyńska starówka będzie magicznym miejscem pełnym zimowych atrakcji – będą tu Biegnący Wilk ze swoimi zaprzęgowymi psami, interesujące pokazy i spektakle teatralne oraz ulubione przez najmłodszych karuzela wenecka i kolejka św. Mikołaja. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w wystawie stołów wigilijnych połączonej z prelekcją na temat warmińsko-mazurskich tradycji bożonarodzeniowych oraz seminarium „Rola Mikołaja Kopernika w tradycji dwóch obrządków świąt Bożego Narodzenia” (Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, seminarium z tłumaczeniem na język rosyjski).