Trwają działania edukacyjno – profilaktyczne pn. „Bezpieczny Senior”

Trwają działania edukacyjno – profilaktyczne pn. „Bezpieczny Senior”

- Kategoria: Wiadomości
0

Trwają działania edukacyjno – profilaktyczne pn. „Bezpieczny Senior”, skierowane do osób w wieku emerytalnym, realizowane w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – „Bezpieczny Olsztyn”. Od początku roku w programie uczestniczą także seniorzy z powiatu olsztyńskiego.

W 2016 roku Komendanta Miejski Policji w Olsztynie zatwierdził treść programu edukacyjno – informacyjnego „Bezpieczny Senior”. Program uzyskał akceptację Starosty Olsztyńskiego i Prezydenta Olsztyna i tym samym realizowany jest w powiecie olsztyńskim i na terenie miasta Olsztyna. Celem działań edukacyjno – profilaktycznych jest nauka bezpiecznych zachowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a szczególnie zmniejszenie liczby ofiar przestępstw wśród seniorów, jak również aktywizacja ludzi w wieku emerytalnym poprzez spotkania interdyscyplinarne, promujące bezpieczeństwo osób starszych.

Do realizacji powyższych działań Komenda Miejska Policji w Olsztynie zaprosiła Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie, Straż Miejską w Olsztynie oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna. Podmioty współrealizujące program realizują zakres tematyczny zgodnie z kompetencjami.

Pierwsze spotkania z olsztyńskimi seniorami już po zatwierdzeniu programu poprowadziła policjantka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. Prelekcje odbyły się m.in. ze słuchaczami Jarockiej Akademii III Wieku, słuchaczami Akademii Trzeciego Wieku, podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Fałata, Domu Kombatanta oraz z olsztyńskimi Amazonkami. Na spotkaniach omówiono metody działania sprawców dokonujących oszustw m.in. „na wnuczka” lub innego członka rodziny, „na policjanta” a także zagrożenia przestępczością, kiedy ofiarą mogą stać się osoby starsze – kradzieże kieszonkowe, bezpieczeństwo w środkach transportu i placówkach handlowych, zabezpieczenie domostwa przed włamaniem. Zapoznano seniorów ze sposobami reagowania i kontaktowania się ze służbami pomocowymi.

Jednocześnie Komenda Miejska Policji w Olsztynie informuje, iż podmioty i instytucje zainteresowane udziałem w programie „Bezpieczny Senior” mogą kontaktować się w tej sprawie z asp. szt. Małgorzatą Demianiuk (tel. 895224748).

Źródło: KMP Olsztyn (mp)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus. 20 nowych przypadków na Warmii i Mazurach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (17.09) o 652 nowych