Trudne warunki na drogach. W Olsztynie napadało już 13 cm śniegu

- Kategoria: Wiadomości
0

Intensywne opady śniegu rozpoczęły się już wczoraj (20.01) po południu. Wiele głównych tras w regionie było sparaliżowanych. Obfite opady w wielu miejscach były przyczyną kolizji i wypadków. Jak informują meteorolodzy, padać ma przez cały piątek, co sprawi, że przybędzie kolejnych kilka centymetrów śniegu.

– O czwartkowego południa do piątkowego poranka zużyliśmy rekordowe 310 ton materiałów – informuje dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Marcin Szwarc. – Na ulicach i chodnikach pracuje cały sprzęt, jakim dysponujemy. W magazynach zostało nam w tej chwili około 1000 ton soli, piasku i mieszanki.

Przypomnijmy, że jezdnie w zależności od przypisanych im kategorii posypywane są: I – tylko solą, II – mieszanką soli z piaskiem, III – tylko piaskiem.

– Priorytetem są naturalnie ulice tranzytowe, z komunikacją autobusów miejskich i ważnymi obiektami publicznymi – mówi Michał Koronowski ze ZDZiT w Olsztynie. – To tzw. ulice I kolejności. W Olsztynie jest ich łącznie 93, a wśród nich m.in. ul. Artyleryjską, ul. Bałtycką, ul. Dworcową czy al. Sikorskiego i al. Wojska Polskiego.

Według meteorologów opadów śniegu można spodziewać się przez cały weekend. Nie będą jednak tak intensywne, jak w ostatnich godzinach.

Drogowcy utrzymują w tym sezonie blisko 300 km jezdni, ponad 211 tys. metrów chodników przy jezdniach na osiedlach, ponad 35 tys. metrów chodników poza pasami drogowymi, około 17 tys. m2 schodów i ponad 400 przejść dla pieszych.

Służba drogowa GDDKiA pracuje 24 godziny na dobę, by zapewnić kierowcom jak najbezpieczniejsze warunki jazdy. Należy przy tym pamiętać, że kiedy śnieg sypie nieustannie, drogowcy mogą usuwać jego nadmiar, ale nigdy nie sprawią, że trasy będą zupełnie czarne. Bezpieczeństwo na drodze to przede wszystkim odpowiedzialne zachowanie kierowców.

Standardy zimowego utrzymania dróg

Drogi krajowe na Warmii i Mazurach utrzymywane są zimą w następujących standardach:

•    w standardzie I (około 200 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami GDDKiA utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godzin. W województwie warmińsko-mazurskim w I standardzie utrzymywane są drogi ekspresowe S7 i S51.

•    w standardzie II (około 694 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu może występować do 6 godzin. W województwie warmińsko-mazurskim w II standardzie utrzymywane są drogi krajowe nr 15, 16, 51, 53, 54, 59, 65 oraz S22.

•    w standardzie III (około 425 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4%, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godzin od momentu ustaniu opadów śniegu.  W województwie warmińsko-mazurskim w III standardzie utrzymywane są drogi krajowe nr 57, 58, 63 oraz niektóre odcinki dróg nr 16 i 59.

Gdzie szukać informacji o stanie dróg?

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych dostępne są pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111 oraz w serwisie internetowym GDDKiA drogi.gddkia.gov.pl, gdzie można sprawdzić aktualne warunki przejazdu.

Źródło: UM Olsztyna/GDDKiA/własne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zadbaj o wyjątkowy nastrój w swoim domu ze świecami i woskami zapachowymi

Znasz to uczucie, gdy po całym dniu pracy