Wiadomości

Tramwaj zwany Pożądaniem” w Olsztynie. Studenci będą edukować o HIV i zachęcać do testów

W maju przez ulice polskich miast przejadą 14. rok z rzędu Tramwaje zwane Pożądaniem. Kampanię organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Celem jest profilaktyka HIV, a przede wszystkim zachęcenie do podejmowania bezpieczniejszych zachowań oraz do testowania się w kierunku zakażenia tym wirusem. To niezwykle ważne. W naszym kraju co roku zakaża się HIV ponad 2000 osób. Około 6 osób dziennie! Co gorsza, blisko 20 procent polskich seropozytywnych o tym nie wie i może zakażać innych. W Olsztynie akcja IFMSA-Poland odbędzie się 30 maja. Finansowana będzie z grantu uzyskanego przez studentów w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Tegoroczna Kortowiada trwa od 28 do 31 maja. Przedostatniego dnia dojazd na Kortowiadę uatrakcyjni Tramwaj zwany pożądaniem, w jaki zamieni się tramwaj linii nr 3 na trasie od Dworca Głównego do Kortowa w godzinach 11:00 – 13:00. Ten wygodny środek transportu będzie też miejscem dobrej zabawy, ale przede wszystkim – szansą na zdobycie wiedzy na temat HIV oraz innych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Zaoferują ją studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W tramwaju będzie można porozmawiać o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. Będzie można również wygrać w konkursach „tramwajowe” gadżety oraz otrzymać ulotki informacyjne.

Do specjalnego tramwaju zaprasza Filip Tomczyk, olsztyński koordynator Tramwaju zwanego pożądaniem: „Dawka wiedzy na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową na miejscu i na wynos w postaci ulotek informacyjnych, „tramwajowe” drobiazgi – to będzie czekać na pasażerów naszego tramwaju. Będziemy opowiadać o bezpieczniejszych zachowaniach i zachęcać do testowania – u swojego lekarza rodzinnego lub w olsztyńskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Żołnierskiej 15.”

Anna Przedmojska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, koordynatorka krajowa projektu Tramwaj Zwany Pożądaniem mówi: „Dzięki współczesnym terapiom z HIV można żyć tak, jak z wieloma innymi chorobami przewlekłymi – bez komplikacji i długo. Można też mieć zdrowe dzieci i nie zakażać partnera seksualnego. Warunkiem jest pozostawanie pod opieką lekarza i regularne przyjmowanie leków. Dlatego zachęcam każdego do zrobienia testu na HIV. Świetną okazją jest nasza akcja – w niektórych miastach testy będą dostępne od ręki, w pozostałych powiemy, gdzie można je wykonać. Polecamy Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, które działają praktycznie w każdym większym mieście, a ich adresy można znaleźć na stronach www.aids.gov.pl oraz www.leczhiv.pl.”

„Akcja Tramwaj zwany Pożądaniem na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń akademickich. Dzięki niej co roku tysiące mieszkańców miast, w których są uniwersytety medyczne dowiadują się, jak unikać zakażenia HIV, gdzie się testować oraz jak się leczyć, jeśli do zakażenia jednak doszło. Jest to też przy okazji świetna zabawa. Cieszę się, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Polska po raz kolejny znalazło się wśród laureatów naszego konkursu” – powiedział Sławomir Roś z Gilead Sciences Poland, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Poza Olsztynem, tramwaje i autobusy zwane pożądaniem jeżdżą w tym roku w Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła ponad 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.