Wiadomości

Tartak Raphaelsohnów nominowany do nagrody w konkursie „Zabytek Zadbany 2015”

26 marca br. w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie obradowało jury konkursu „Zabytek Zadbany”. Z 70 nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 20 obiektów, które otrzymały nominację do nagród tegorocznego konkursu. Wśród nominowanych obiektów znalazły się zrewitalizowany Tartak Raphaelsohnów – Muzeum Nowoczesności w Olsztynie oraz Dom Mendelsohna.

Konkurs Zabytek Zadbany adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego cel to promocja opieki nad zabytkami przez wyróżnienie wzorowo prowadzonych prac konserwatorskich i najlepszych rozwiązań użytkowania obiektów zabytkowych. Wśród nominowanych w kategorii specjalnej architektury przemysłowej i dziedzictwa techniki znalazł się zrewitalizowany Tartak Raphaelsohnów.

Tartak Raphaelsohnów przylega do otwartego w ubiegłym roku Parku Centralnego. Stanowi on jedyny zachowany relikt dawnej „dzielnicy przemysłowej” Olsztyna z czasów dynamicznego rozwoju miasta w drugiej połowie XIX i początku XX wieku. W tartaku od października 2014 roku mieści się Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” działające w strukturze Miejskiego Ośrodka Kultury.

Nominacje

Kategoria A – Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu

1. Dawny szpital Świętej Trójcy w Broniszowie, woj. lubuskie (Arkadiusz Michoński)
2. Ratusz w Kamiennej Górze, woj. dolnośląskie (Gmina Miejska Kamienna Góra)
3. Willa Leopolda Kindermanna przy ul. Wólczańskiej 31/44 w Łodzi (Galeria „Willa” Miejskiej Galerii Sztuki), woj. łódzkie (Gmina Miejska Łódź)
4. Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Myśliborzu, woj. zachodniopomorskie (Parafia Rzymskokatolicka Świętego Jana Chrzciciela w Myśliborzu)

Kategoria B – rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym załozenia dworskie i pałacowe)

1. Zespół pałacowy w Większycach, woj. opolskie (Roman Biernacki)
2. Zespół parkowo-pałacowy w Warce-Winiarach (Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego), woj. mazowieckie (Powiat Grójecki)
3. Miejskie mury obronne w Trzcińsku-Zdroju, woj. zachodniopomorskie (Miasto i Gmina Trzcińsko-Zdrój)
4. Zabytkowe domy na murze miejskim przy ul. Sowińskiego w Dobrym Mieście, woj. warmińsko-mazurskie (Miasto i Gmina Dobre Miasto)

Kategoria C – Adaptacja obiektów zabytkowych

1. Zespół dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego Bet Tahara, obecnie Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA w Olsztynie, woj. warmińsko-mazurskie (Fundacja BORUSSIA)
2. Kościół Świętego Jana – Centrum Świętego Jana Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, woj. pomorskie (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)
3. Zespół kopalni Julia w Wałbrzychu, obecnie Park Wielokulturowy Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, woj. dolnośląskie (Park Wielokulturowy Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu)
4. Wieża ciśnień w Kościanie adaptowana na cele sportowo-edukacyjno-turystyczne – ściankę wspinaczkową i obserwatorium astronomiczne, woj. wielkopolskie (Gmina Miejska Kościan)

Kategoria specjalna D – Architektura i konstrukcje drewniane

1. Willa Oksza w Zakopanem (Galeria Sztuki XX Wieku Muzeum Tatrzańskiego), woj. małopolskie (Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego)
2. Dawne kasyno oficerskie w Legionowie (Filia „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie), woj. mazowieckie (Muzeum Historyczne w Legionowie)
3. Kościół cmentarny Świętego Krzyża w Głogówku, woj. opolskie (Parafia Rzymskokatolicka Świętego Bartłomieja Apostoła w Głogówku)
4. Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP Panny w Lutczy, woj. podkarpackie (Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Lutczy)

Kategoria specjalna E – Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki

1. Kolektor sanitarny przy ul. Mostowej w Przemyślu, woj. podkarpackie (Gmina Miejska Przemyśl)
2. Zespół dawnych zakładów włókienniczych K. W. Scheiblera, obecnie Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, woj. łódzkie (Fabryka Sztuki w Łodzi)
3. Budynek nadszybia z wieżą wyciągową, budynek wagowni i wentylatora w zespole Szybu Maciej w Zabrzu, woj. śląskie (Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z. o. o w Zabrzu)
4. Tartak Raphaelsohnów, obecnie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności, woj. warmińsko-mazurskie (Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie)

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 21 kwietnia br. w Białymstoku. na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*