Szczepienie lisów wolno żyjących na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. pixabay.com

Warmińsko –Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w zależności od warunków atmosferycznych,w dniach 19-21 września 2022r. na terenie tutejszego województwa prowadzone będą szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepieniami objęty zostanie teren następujących powiatów i gmin: powiat ełcki;gmina: Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy-powiat giżycki;powiat olecki; gmina Biała Piska, Orzysz oraz Pisz-powiat piski; powiat gołdapski i powiat węgorzewski.

Szczepienie zostanie przeprowadzone metodą zrzutów z samolotów przynęt zawierających szczepionkę, w miejsca bytowania zwierząt dzikich, zgodnie z rozporządzeniem MRiRW z dnia 17 grudnia 2013 r.w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz.U. z 2013 r. poz.1737).

Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na lisy wolno żyjące. Szczepienia przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 roku. Wymiernym efektem stosowania szczepień profilaktycznych jest brak wystąpienia zachorowań na wściekliznę u ssaków naziemnych na terenie województwa od lutego 2012 r.

Warmińsko –Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, powiadamiając o powyższych szczepieniach, prosi o zachowanie dyscypliny w czasie ich trwania, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 19 września do 12 października 2022r. W szczególności apeluje się, aby nie płoszyć zwierzyny oraz nie podnosić i niszczyć przynęt ze szczepionką.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie prowadzona jest na koszt budżetu Państwa.Nadzór nad szczepieniami, zgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem, sprawuje Warmińsko –Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.Warmińsko –Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W związku z powyższym,w okresie zrzutu oraz 3 tygodni po ich zakończeniu,prosi się:

-uszanować ciszę leśną

-nie płoszyć zwierzyny

-nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane

-nie podnosić i nie niszczyć przynęt

-w przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii

-w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka względnie jego oczy, jamę ustną czy nos, należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza

-o powyższych zasadach pouczyć dzieci

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu