Wiadomości

Szczegółowe wyniki badania opinii społecznej ws. pomnika Dunikowskiego

Są już znane szczegółowe wyniki badania opinii społecznej, dotyczącego losów Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Na podstawie odpowiedzi olsztynian oraz opinii przedstawionych przez naukowców oraz organizacje kombatanckie i senioralne Prezydent Olsztyna zdecydował o nieprzenoszeniu monumentu oraz o opatrzeniu go szczegółowym, edukacyjnym opisem.

Badanie zostało zrealizowane między 19 a 28 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1001 pełnoletnich mieszkańców Olsztyna. To oznacza, że – w myśl definicji – jest to próba, która możliwie najpełniej odzwierciedla strukturę populacji statystycznej, z której pochodzi.

Badanie zostało przeprowadzone metodą ankiety CATI, czyli telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. Ten sposób uchodzi za jedną z najrzetelniejszych metod weryfikacji opinii.

Badanie zostało przeprowadzone przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. To uznana pracownia, istniejąca na rynku od 2015 roku. Z jej badań korzystało i korzysta szereg podmiotów: samorządy, media (m.in. Telewizja Polska, Polsat, Rzeczpospolita), banki (m.in. PKO BP, BGK), koncerny handlowe, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. IBRiS zrealizował ponad pół tysiąca badań, został wyróżniony m.in. za najbardziej trafny sondaż przed I turą wyborów prezydenckich w 2015 roku czy za najbardziej trafny sondaż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku (okazał się trafniejszy w porównaniu z wynikami sondażu exit poll).

Poniżej przypominamy ogólne wyniki badania opinii. Prezentujemy także szczegółowe rezultaty oraz stanowisko Prezydenta Olsztyna ws. pomnika Dunikowskiego.

Szczegółowe wyniki badania [PLIK PDF]

Stanowisko Prezydenta Olsztyna [PLIK PDF]

Źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*