Wiadomości

Światowy Dzień Zdrowia w Olsztynie „Zdrowe bicie serca”

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego 7 kwietnia jest: Healthy Heart Beat, czyli „Zdrowe Bicie Serca”.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO w 1948 roku.

Również w Olsztynie obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia.

Już dziś 4 kwietnia o godz. 12.30 w siedzibie PSSE w Olsztynie przy ul. Żołnierskiej 16 w sali 218 (II piętro) odbędzie się konferencja szkoleniowa dla pielęgniarek medycyny szkolnej z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego.

5 kwietnia w godzinach 10.00 – 15.00 w Bibliotece  „Planeta 11” odbędzie się impreza promująca zdrowie. Przy stoiskach informacyjnych będzie można dowiedzieć się dużo ciekawostek na temat zdrowego żywienia oraz tego, co zrobić aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Dodatkowo każdy będzie mógł wziaść udział w konkursach i wygrać gadżety i upominki. Przeprowadzany będzie również bezpłatny pomiar ciśnienia krwi i poziomu cukru przez wykwalifikowaną pielęgniarkę.

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia wybiera kluczową kwestię zdrowia i zachęca ludzi z wszystkich grup wiekowych i różnych środowisk do podejmowania działań, które podkreślają wagę danego problemu zdrowotnego. Światowy Dzień Zdrowia stanowi wyjątkową okazję do zaangażowania społeczności z całego świata do promowania działań, które mogą poprawić nasze zdrowie.

Głównym celem kampanii prowadzonej w ramach Światowego Dnia Zdrowia w 2013 roku jest zmniejszenie występowania zawałów serca i udarów mózgu, przez:

– podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego,
– zwiększenie wiedzy w zakresie zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom,
– zachęcenie osób dorosłych do regularnej kontroli swojego ciśnienia krwi i stosowania się do zaleceń lekarza,
– zachęcenie władz krajowych i lokalnych do stworzenia warunków sprzyjających prozdrowotnym zachowaniom.

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że mięsień sercowy pracuje ciężej niż powinien, co w dłuższym czasie, skutkuje jego osłabieniem. Im wyższe ciśnienie tętnicze krwi, tym większe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Ryzyko wystąpienia tych powikłań wzrasta w obecności innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe czy niezdrowy styl życia (nadwaga lub otyłość, niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej.

Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co 2-3 Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko ok. 30-50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa wiedząc o nadciśnieniu nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych, jest dobrze kontrolowane.

Podwyższone ciśnienie nie boli, ale powinny być ostrzeżeniem:

– częstsze bóle głowy,
– częstsze zawroty głowy,
– szumy w uszach,
– pogorszenie widzenia,
– szybkie męczenie się, nawet przy prostych czynnościach i małym wysiłku,
– kłopoty ze snem – nie możesz zasnąć lub też na odwrót: jesteś senny przez cały dzień.

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas.
O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkukrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia wartość ciśnienia krwi wynosząca 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (norma: 130/85 mmHg) a podwyższonym. Nadciśnienie tętnicze oznacza wzrost wartości ciśnienia powyżej 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta, potwierdzone kilkoma pomiarami.

Wysokiemu ciśnieniu krwi można jednak zapobiegać.

Profilaktyka:

– regularne pomiary ciśnienia tętniczego
– unikanie stresu
– regularna, umiarkowana aktywność fizyczna – co najmniej 30 minut dziennie
– zaprzestanie palenia
– ograniczenie spożywania alkoholu
– utrzymywanie prawidłowej masy ciała
– ograniczenie spożycia soli kuchennej
– suplementacja potasu (banany, pomidory, ziemniaki) oraz magnezu (kakao, czekolada)

Racjonalne odżywianie:

– należy unikać: słodyczy, pełnego mleka, tłustych mięs i wędlin, wędzonych ryb, żywności konserwowej, sera, słonych paluszków, chipsów i orzechów solonych,
– należy ograniczyć sól kuchenną do 1/2 łyżeczki dziennie do wszystkich potraw,
– wskazane są ryby, owoce i warzywa (5 porcji dziennie), chude mięso i wędliny, niskotłuszczowe mleko i jego przetwory, tłuszcze roślinne, soki owocowe niskosłodzone, woda mineralna.

Jeśli przestrzegasz wszystkich tych rzeczy a twoje ciśnienie jest nadal wysokie, twój lekarz może przepisać ci leki. Farmakoterapia pomaga obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać je na prawidłowym poziomie.

Systematyczne i dokładne pomiary ciśnienia krwi zapewniają osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze poczucie bezpieczeństwa. Regularnie kontrolując ciśnienie, wspomagasz jego leczenie.