Ciekawostki

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada – w tym roku jest to dzień 19 listopada.

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w Polsce od 1991 r.

Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Palenie tytoniu jest silnie powiązane z nowotworami płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby oraz wieloma innymi chorobami. U palących wzrasta ryzyko chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także powstania wrzodów żołądka i upośledzenia płodności.

Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się również wygląd. Skóra traci jędrność i elastyczność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja  pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy żółknięciu palców.

Ostrzeżenie „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta jednak z racji swojej powszechności szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne np. zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.

Liczba palących osób w Polsce maleje, jednak wciąż aż 9 milionów Polaków jest uzależnionych od papierosów. Z tego powodu każdego roku prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne, takie jak: kampanie społeczne, akcje profilaktyczne, realizacja programów edukacyjnych w szkołach, w celu uświadamiania społeczeństwu zagrożenia, jakie stanowi palenie papierosów – dla palącego i jego otoczenia.

W wielu krajach, w tym również w Polsce wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak pokazują badania CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę. Znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*