Polecane artykuły

Stłuczka na parkingu w Olsztynie. Jak postępować w takiej sytuacji?

Manewrowanie na parkingu, szczególnie zatłoczonym, stwarza realne ryzyko stłuczki, która, choć niegroźna dla życia i zdrowia, może mieć realne konsekwencje finansowe. W Olsztynie nie brakuje miejsc, w których parkowanie może skończyć się nieoczekiwaną szkodą. Dowiedz się, jak reagować na poszczególne z możliwych scenariuszy.

Szkoda parkingowa – możliwe scenariusze

Czy ubezpieczenie OC, które znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/, zapewnia kompleksową ochronę samochodu? Nie, to obowiązkowa polisa służąca pokrywaniu spowodowanych przez Ciebie szkód komunikacyjnych. Czy ma zatem związek z tzw. szkodami parkingowymi? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Szkoda parkingowa to np.:

  • wgniecenie błotnika lub karoserii,
  • zarysowanie lakieru np. przez uderzenie, obtarcie drzwiami,
  • urwane lusterko lub podobne uszkodzenie.

Znasz sprawcę? Pora wyjaśnić sprawę

Jeżeli Twój samochód zostaje uszkodzony na parkingu, a Ty widzisz, kto jest sprawcą (lub czekasz na niego przy samochodzie, np. gdy opuści jedną z galerii handlowych w Olsztynie, gdzie parkujesz), warto od razu przejść do wyjaśnienia i rozwiązania sprawy. Najlepszą praktyką jest spisanie wspólnego oświadczenia o zaistniałej szkodzie. Gotowy wzór znajdziesz np. na stronie swojego ubezpieczyciela – warto go wydrukować i przechowywać w samochodowym schowku.

We wspólnym oświadczeniu należy zawrzeć:

  • datę i miejsce zdarzenia,
  • dane samochodów uczestniczących (numer rejestracyjny, numer polisy OC, nazwy towarzystw ubezpieczeniowych właścicieli),
  • okoliczności i opis szkody,
  • dane obu stron.

Dobrym pomysłem jest również wykonanie dokładnych zdjęć szkody – w dobie smartfonów z doskonałymi aparatami nie stanowi to większego problemu.

Następnym krokiem z perspektywy poszkodowanego jest zgłoszenie się do zakładu ubezpieczeniowego sprawcy – możesz to zrobić stacjonarnie, zdalnie czy telefonicznie. Sprawdź, jakie formy są dostępne i wybierz najdogodniejszą. Kalkulator OC AC jest dobrym narzędziem, jeżeli chcesz porównać oferty wielu towarzystw, a przy okazji sprawdzić ich renomę czy poznać metody działania opisywane na stronach internetowych.

A co, gdy sprawca nie chce spisać oświadczenia?

Choć szkoda parkingowa jest pokrywana z OC sprawcy, ta osoba ma świadomość, że poniesie konsekwencje w postaci utraty części zniżek za bezszkodową jazdę. Z tego względu część kierowców może proponować „dogadanie się”, np. poprzez przekazanie gotówki na likwidację straty przez poszkodowanego we własnym zakresie, bez informowania ubezpieczycieli. Czy warto się na to zgodzić? Zdecydowanie nie, ponieważ istnieje obawa, że realne szkody są większe niż według wstępnej oceny – na parkingu, w nerwach, być może w gorszym świetle itd. Dlatego jeżeli sprawca nie zamierza spisywać oświadczenia, masz prawo wezwać policję, aby to funkcjonariusze ocenili sytuację.

Szkody parkingowe a nieznani sprawcy

W tytule artykułu są wskazane stłuczki na parkingu – dochodzi do nich przede wszystkim na skutek nieostrożnego wyjeżdżania z miejsca parkingowego lub wymuszenia na skrzyżowaniu. Niestety, są też i szkody, np. zarysowanie lakieru przez nieznanych sprawców, np. gdy jesteś na zakupach. Wówczas jedyną szansą na pokrycie strat staje się skorzystanie z polisy autocasco (AC). Dowiedz się, jakich dokumentów potrzebujesz, aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które chroni przed szkodami wyrządzonymi przez nieznanych sprawców – niezbędne informacje znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/dokumenty-potrzebne-do-zakupu-ubezpieczenia/.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*