Spotkanie informacyjne dla mieszkańców miasta i gminy Szczytno ws. budowy obwodnicy
19 maja (czwartek) o godzinie 16 rozpocznie się kolejne spotkanie informacyjne dotyczące budowy obwodnicy Szczytna w ciągu dróg krajowych nr 53, 57 i 58. Odbędzie się ono w budynku Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie przy ulicy Polskiej 12.
Cel i program spotkania
Celem spotkania będzie poinformowanie lokalnej społeczności oraz wszystkich zainteresowanych o planowanej inwestycji oraz zebranie opinii dotyczących proponowanych wariantach przebiegu obwodnicy.
Program spotkania obejmuje:
• prezentację projektu,
• przedstawienie projektowanych wariantów przebiegu obwodnicy,
• omówienie zagadnień związanych z ochroną środowiska,
• odpowiedzi na pytania.
Zainteresowani mieszkańcy mogą przed spotkaniem zapoznać się z inwestycją, korzystając z materiałów informacyjnych dostępnych w formie elektronicznej na stronie internetowej: http://obwodnicaszczytna.pl.
Odszkodowania za nieruchomości przejęte pod planowaną inwestycję
Na mocy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (uzyskanie planowane jest na przełomie 2026 i 2027 r.) i po uzyskaniu przez nią ostateczności, nieruchomości zajęte pod pas drogowy staną się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa. Dotychczasowym właścicielom przysługuje odszkodowanie za zajętą nieruchomość lub jej część.
Postępowanie w sprawie wypłaty odszkodowania jest wszczynane przez właściwego miejscowo wojewodę z urzędu, co oznacza, że właściciele nieruchomości nie muszą czynić żadnych dodatkowych starań, aby otrzymać odszkodowanie. Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje wojewoda w oparciu o operat szacunkowy opracowany przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, powołanego przez wojewodę.
Szczegółowo o procedurach nabywania nieruchomości pod budowę dróg można przeczytać na naszej stronie internetowej: Wypłata odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg krajowych.
Program budowy 100 obwodnic
W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km, z czego pięć w województwie warmińsko-mazurskim. Będą to obwodnice Pisza, Smolajn, Gąsek, Szczytna oraz Olsztyna i Dywit. Powstaną trasy o wysokich parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. W ramach tych inwestycji powstaną też urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Warianty obwodnicy Szczytna – plan orientacyjny
Źródło: GDDKiA