Sejm uchwalił ustawę, która chroni altany działkowe przed rozbiórką
Sejm uchwalił ustawę, która zabezpiecza altany działkowe przed rozbiórką. Nowelizacja ustawy Prawo budowlane zakłada legalizację małych budynków rekreacyjno-wypoczynkowych bez konstrukcji ażurowej, położonych na terenie ogrodu działkowego.
W piątek 6 lutego 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawa budowlanego chroniącą altany działkowe przed rozbiórką. Za ustawą zagłosowało 436 posłów, 3 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. Teraz projekt ustawy trafi pod obrady Senatu, który ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Po zatwierdzeniu projektu przez Senat zostanie on skierowany do podpisania przez Prezydenta.
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i innych ustaw został zainicjowany przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Projekt opracował i zgłosił Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”. Pod obywatelską inicjatywą w tej sprawie zebrano ponad 700 tysięcy podpisów poparcia.
Opracowanie projektu chroniącego altany było spowodowane zagrożeniem dla altan działkowych wynikającym z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 r. Orzeczenie to spowodowało, że działkowiec, który zbudował na działce obiekt w myśl prawa budowlanego (o właściwych wymiarach), ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez NSA (o innej konstrukcji) otrzymał nakaz rozbiórki.
Autorzy projektu wskazują, że bez zmiany prawa zarzut dopuszczenia się samowoli budowlanej może dotyczyć ok. 900 tys. działkowców. Dlatego też projekt m.in. wprowadza definicję „altany działkowej” (do tej pory w porządku prawnym była tylko kategoria „altany”). Będzie to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Jego powierzchnia będzie mogła wynieść maksymalnie 35 m2, a wysokość 4-5 m.
Projekt nie zmienia zatem stosowanych obecnie w praktyce kryteriów dotyczących powierzchni i wysokości altan. Umożliwi jednak legalizację obiektów zagrożonych teraz rozbiórką, które będą spełniać wymagania zapisane w nowelizacji. Projekt wniósł do Sejmu 27 października 2014 r. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop rozbiórkom altan”.
Pierwsze czytanie odbyło się 18 grudnia 2014 r. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt został skierowany do Komisji Infrastruktury. 15 stycznia 2015 r. komisja przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o przyjęcie projektu z poprawkami. Zaproponowała m.in. rozszerzenie definicji „altany działkowej” o inne obiekty budowlane pełniące funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Zarekomendowano także zmianę sposobu obliczania powierzchni altan działkowych. Nie będą do niej wliczane tarasy, werandy oraz ganki, jednak tylko w przypadku gdy ich powierzchnia nie przekroczy 12 m2.
Kolejne zmiany zaproponowano do przepisów przejściowych. Zgodnie z nimi postępowania niezakończone ostateczną decyzją o nakazie rozbiórki altan działkowych do dnia wejścia w życie projektowanej ustawy zostaną umorzone.
Jednocześnie w przypadku wątpliwości, czy dany obiekt budowlany spełnia kryteria altany działkowej, jego właściciel będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność z nowymi przepisami. Za ten wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa. Ponadto, wygasnąć mają wydane już ostateczne decyzje o nakazie rozbiórki altan.