Satelita GOCE spadnie na Ziemię. Szczątki mogą spaść nad wschodnią granicą Polski

- Kategoria: Ciekawostki
1

Europejski satelita GOCE wejdzie w atmosferę Ziemi już za kilka dni. Będzie to pierwsza niekontrolowana deorbitacja statku należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 1987 roku.
Satelita GOCE zakończył swoją misję w październiku i ze względu na niską orbitę wkrótce wejdzie w gęstsze warstwy atmosfery i spłonie. Oczekiwane jest, że relatywnie duża liczba szczątków dotrze do ziemi.  Tego rodzaju proces jest bardzo trudny do szczegółowego modelowania i z tego powodu przewidywania dotyczące miejsca upadku szczątków będą się zmieniać do ostatniej chwili. Również szacunki dotyczące liczby szczątków mogą być wysoce nieprecyzyjne ze względu na eksperymentalną budowę struktury satelity.

Informacje ważne:

  • Na pokładzie satelity NIE ZNAJDUJĄ SIĘ materiały niebezpieczne. Waży on niewiele ponad 1000 kg.
  • Szacuje się, że do ziemi mogą dotrzeć szczątki o łącznej masie ok. 250 kg, prawdopodobnie jako 40-50 fragmentów, rozrzuconych na długości do 900 km w pasie o ogólnym przebiegu północ-południe.
  • Przy tak dużej niepewności co do chwili wejścia w atmosferę możliwe miejsca upadku obejmą pasy dookoła całego globu. Jeden z takich pasów przebiega nad wschodnią granicą Polski. PRAWDOPODOBIEŃSTWO, iż szczątku satelity upadną na tym odcinku można szacować jako MARGINALNE, na poziomie 0,15%.

Na tę chwilę upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji:
Listopad 11, 15:00 ± 25h
Listopad 10, 13:37 ± 25h

Informacja została przygotowana na podstawie danych otrzymanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN

Satelita GOCE (Gravity field and steady-state ocean circulation explorer) – klimatologiczny i geofizyczny satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (pierwszy z programu „Earth Explorer Core Mission”) mający na celu badanie pola grawitacyjnego Ziemi i cyrkulacji wody w oceanach w stanie spoczynku.

Budowa satelity: sztywna struktura z mocno przymocowanymi skrzydłami, bez części ruchomych. Statek w kształcie ośmiokąta o średnicy ok. 1 m i długości 5 m. Przekrój poprzeczny zminimalizowany w kierunku lotu (by zmniejszyć opór atmosfery). Końcowe lotki pełnią funkcję stabilizatorów.

Fot. ESA

Facebook Comments

1 Komentarz

  1. Najlepiej na ratusz niech spadnie 🙂

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Śmiertelny wypadek na trasie Ryn-Wejdyki

Do wypadku doszło na trasie Ryn-Wejdyki. Volkswagen bus