Ruszają rowerowe patrole straży miejskiej

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. SM w Olsztynie

Każdej wiosny, gdy tylko aura na to pozwala, strażnicy rozpoczynają sezon rowerowy, patrolując miasto właśnie przy pomocy rowerów. Nie inaczej jest i w tym roku Patrole rowerowe, których zadaniem będzie dbanie o spokój i porządek publiczny oraz bezpieczeństwo dojadą tam, gdzie nie może dotrzeć patrol zmotoryzowany, a jednocześnie szybciej niż patrol pieszy.

Strażnicy miejscy przypominają także jakie zasady obowiązują rowerzystów na drodze, o czym należy pamiętać, aby zapewnić sobie oraz innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo:

1. Najważniejszą rzeczą, o której powinien pamiętać każdy rowerzysta to sprawny rower. Zgodnie z przepisami musi on posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające) z przodu; co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające) z tyłu; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec; dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

2. Rowerzysta powinien poruszać się po drogach dla rowerów. W przypadku gdy takich nie ma należy w pierwszej kolejności skorzystać z pobocza. Dopiero w przypadku kiedy nie ma wyznaczonych dróg dla rowerów i brak jest pobocza możliwe jest poruszanie się po jezdni.

3. Jazda chodnikiem jest dopuszczona w trzech przypadkach:

a) panują złe warunki pogodowe jak śnieg, gęsta mgła czy ulewa

b) chodnik jest szerokości przynajmniej 2 metrów, brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h

c) rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10 roku życia

Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo na chodniku mają zawsze piesi.

4. Rowerzysta chcąc przekroczyć przejście dla pieszych winien zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

5. Zmianę kierunku jazdy, zwłaszcza podczas przejazdu przez skrzyżowanie należy sygnalizować ruchem ręki.

6. Zabrania się jazdy bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką, a także czepiania się innych pojazdów.

7. Podobnie jak w przypadku kierowców innych pojazdów zabrania się jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.

Źródło: SM w Olsztynie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zadbaj o wyjątkowy nastrój w swoim domu ze świecami i woskami zapachowymi

Znasz to uczucie, gdy po całym dniu pracy