Rusza głosowanie na projekty zgłoszone do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

- Kategoria: Wiadomości
0

Ponad 180 pomysłów przygotowali i złożyli olsztynianie do tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Formalną i merytoryczną ocenę przeszło 118 propozycji. Teraz przyszedł czas na głosowanie, które potrwa przez najbliższe dwa tygodnie (do 15 października).

– Te wszystkie projekty są niezwykle ważne, bo stanowią wiedzę o potrzebach mieszkańców Olsztyna – mówił podczas wtorkowej (1 października) konferencji prasowej prezydent miasta Piotr Grzymowicz. – Po przeanalizowaniu odwołań wnioskodawców, których projekty po ocenie przez odpowiednie zespoły nie zostały skierowane do głosowania, zdecydowałem o dopuszczeniu ponad dziesięciu z tych propozycji. Nie mam wątpliwości, że mieszkańcy wybiorą najlepsze zadania i już w następnym roku będziemy mogli cieszyć się z ich efektów.

VII edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego przynosi szereg nowości. Przede wszystkim znacznie większa jest kwota na realizację pomysłów mieszkańców – to 6,4 mln złotych. Poza tym każdy może zagłosować na maksymalnie trzy projekty osiedlowe oraz trzy miejskie. Każdy z nich dostanie wtedy odpowiednią liczbę punktów (I miejsce – 3 pkt, II – 2 pkt, III – 1 punkt).

– Wiele projektów zostało złożonych dosłownie na ostatnią chwilę – wyjaśnia przewodniczący Zespołu Koordynującego OBO 2020, Paweł Szczur. – Staraliśmy wychodzić z założenia, że domyślnie wszystkie projekty akceptujemy. Staraliśmy się znaleźć takie rozwiązania, by dopuścić do głosowania jak największą liczbę propozycji. Te oczywiście musiały spełnić określone warunki.

Do głosowania zakwalifikowane zostały 23 projekty miejskie i 95 osiedlowych. Pośród nich 27 propozycji to projekty miękkie, czyli nieinwestycyjne.

Urzędnicy zachęcają przede wszystkim do głosowania w formie elektronicznej – poprzez stronę Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Cały czas można jednak w kilkudziesięciu punktach oddać głos w tradycyjnej formie na kartach.

Uwaga! Głosowanie więcej, niż raz (np. wrzucenie dwóch kart na projekty miejskie albo zagłosowanie raz przez Internet, a raz tradycyjnie) spowoduje nieważność głosu.

Wyniki Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 poznamy 5 listopada.

Głosowanie OBO 2020

Źródło: UM Olsztyna/własne

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Jak skutecznie organizować lokalne wydarzenia sportowe?

Wydarzenia sportowe nie tylko sprzyjają promocji zdrowego stylu