Rozmowy o gospodarce rybackiej

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. UM WWM

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin spotkał się z przedstawicielami instytucji mających wpływ na gospodarkę rybacką w naszych wodach śródlądowych. Rozmawiano o aktualnym stanie rybactwa na Warmii i Mazurach, jego perspektywach i kierunkach rozwoju.

– Co jest naszym sztandarowym, lokalnym produktem spożywczym? – pytał marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Oczywiście ryba – pstrąg, szczupak, sieja, sielawa, węgorz. Tradycje wędkarskie i rybackie to podstawa kulinarnej i kulturowej tożsamości regionalnej, to ważny element marki Warmii i Mazur, nazywanych przecież potocznie Krainą Tysiąca Jezior. Dlatego tak istotne jest, by poznać mocne strony i problemy tej branży i wypracować optymalne rozwiązania, które przysłużą się regionowi.

Przy jednym stole zasiedli przedstawiciele samorządu województwa i samorządów lokalnych, eksperci ze świata nauki – Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – reprezentanci największych gospodarstw rybackich oraz przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego.

Region dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą naukowo-badawczą z zakresu ichtiologii, a 40 proc. całkowitej powierzchni polskich jezior użytkowych rybacko znajduje się na Warmii i Mazurach. Warunki więc wybitnie sprzyjają rozwojowi tej gałęzi gospodarki, która zresztą wpisuje się w jedną z inteligentnych specjalizacji województwa, czyli ekonomię wody.

Wśród poruszanych tematów były: odłowy rybackie i wędkarskie, kondycja finansowa zakładów rybackich, zarybienia, odnawialność cennych gatunków ryb oraz zachowanie bioróżnorodności, monitoring ichtiofauny oraz szkody wyrządzane przez kormorany, rozwój turystyki wędkarskiej, postępowanie eutrofizacji jezior.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Sinice zniknęły. Kąpieliska w CRS Ukiel ponownie otwarte

Woda w jeziorze Ukiel w Olsztynie jest już