Polecane artykuły

Rowery trekkingowe – zalety i wady

Rowery trekkingowe zaliczają się do najbardziej praktycznych jednośladów, ponieważ zostały zaprojektowane do pokonywania dłuższych tras w komfortowych z punktu widzenia rowerzysty warunkach. Na czym polegają zalety i wady tego rodzaju maszyn? Wyjaśniamy!

Najważniejsze zalety rowerów trekkingowych

Rowery trekkingowe to kategoria pokrewna do crossowych. Różnica polega na tym, że chociaż jedne i drugie służą rekreacji, w przypadku roweru trekkingowego walory turystyczne przeważają nad sportowymi. Ten typ rowerów można rozpoznać po 28-calowych kołach z dość agresywnym bieżnikiem i szerokości około 40 mm, pełnym wyposażeniu i dość wyprostowanej sylwetce kolarza.

Do zalet rowerów trekkingowych zaliczają się:

  • Duża uniwersalność – maszyna pozwala na komfortową podróż po ścieżce rowerowej, asfaltowej drodze, szutrach i praktycznie każdej utwardzonej nawierzchni, o ile nie jest ona obficie pokryta błotem lub piachem. Taki rower znakomicie nadaje się do miasta, ale przede wszystkim na dłuższe wycieczki.
  • Wysoki komfort – kształt ramy i kierownicy sprzyjają wyprostowanej sylwetce. Rower trekkingowy jest zazwyczaj wyposażony w przedni amortyzator. To wszystko daje użytkownikowi bardzo wiele wygody, którą można docenić na trasach wynoszących kilkadziesiąt kilometrów i więcej.
  • Pełne wyposażenie – rowery trekkingowe są fabrycznie bogato wyposażone, między innymi w bagażnik, błotniki i oświetlenie.
  • Możliwość konfiguracji – do roweru można wygodnie dołączyć sakwy i torby dzięki obecności mocowań, choć w razie potrzeby można zdjąć z niego akurat niepotrzebne komponenty.

Wady rowerów trekkingowych

Rower idealny nie istnieje, więc pod pewnymi względami jednoślady trekkingowe mają też swoje niedostatki z punktu widzenia niektórych użytkowników.

Potencjalne wady rowerów trekkingowych:

  • Ograniczenia w trudnym terenie – rowery trekkingowe nie są przeznaczone do poruszania się po trudnym terenie – piachu, błocie, kamieniach i korzeniach. Pod tym względem ustępują rowerom górskim o szerszych oponach i lepszej amortyzacji.
  • Wyższa waga roweru – relatywnie ciężka rama i dodatkowe wyposażenie sprawiają, że rower trekkingowy nie należy do demonów prędkości. Bicie rekordów na szosie nie wchodzi w grę.

Świadomy zakup

Ten rodzaj rowerów to dobry wybór dla użytkowników stawiających na uniwersalność – jazdę po mieście i dłuższy rekreacyjne wycieczki po zróżnicowanym terenie. Chcąc pokonywać na swojej maszynie bardzo długie trasy bez wybitnego przygotowania kondycyjnego i przemęczania się warto poznać najnowszy trend – rowery elektryczne trekkingowe, które wspierają mięśnie użytkownika pracą silnika.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*