Zapowiedzi wydarzeń

Regionalne Święto Ziół w Olsztynku

Zupa z pokrzyw, zapach świeżych ziół i święcenie wianków. 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbędzie się Regionalne Święto Ziół, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez Warmii i Mazur.

Impreza organizowana jest od 2010 roku i jest kontynuacją Jarmarków Pszczelarskich. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto.

W tradycji ludowej 15 sierpnia nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej, dlatego jak co roku w skansenie odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Będzie to również okazja do poświęcenia wykonanych własnoręcznie wianków.

Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie kiermasz produktów zielarskich oraz członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury zwieto-ziol-plakatPowiśle. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy. Wyroby z dziedziny garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa, malarstwa, czy rzeźby cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących. Nie zabraknie również pokazów i warsztatów rękodzieła, prelekcji, a także inscenizacji – „Polowanie na czarownice” oraz „Wesele mazurskie”. Babka Zielarka ugotuje zupę z pokrzyw. Poza tym każdy będzie mógł poznać swój ziołowy horoskop oraz skosztować ziołowych naparów i herbat. Nudzić nie będą się również dzieci

Na scenie wystąpi zespół Mazurska Kosaczewina, Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Tygiel Folk Banda.

Organizatorami imprezy są: Samorząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

 

 

Źródło: muzeumolsztynek.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*