Polecane artykuły

Regeneracja pomp i silników hydraulicznych – hydraulika siłowa

Hydraulika siłowa to dziedzina inżynierii zajmująca się projektowaniem, analizą i zastosowaniem maszyn hydraulicznych. Układy hydrauliczne służą do generowania siły i ruchu, sterowania przepływem cieczy oraz przenoszenia mocy cieczy pod wysokim ciśnieniem. W poniższym artykule omówiono zastosowanie hydrauliki siłowej w maszynach budowlanych.

Czym jest siła hydrauliczna?

Siła hydrauliczna to moc wytwarzana przez maszynę hydrauliczną, która jest dostarczana za pomocą przewodu elastycznego do innego elementu maszyny.

Funkcje hydrauliki w maszynach budowlanych są następujące:

  • podnosi ciężkie ładunki z poziomu gruntu i umieszcza je na wyższych poziomach. Można to zrobić w bardzo krótkim czasie i przy mniejszym wysiłku;
  • z łatwością przenosi duże przedmioty z jednego miejsca na drugie;
  • kruszy materiały takie jak beton itp. na małe kawałki, które można wykorzystać jako kruszywo lub materiał wypełniający przy budowie dróg itp.

Pompy hydrauliczne i silniki hydrauliczne

Pompy hydrauliczne są sercem układów hydraulicznych. Przemieszczają ciecz z jednego miejsca do drugiego i mogą być wykorzystywane do zasilania siłowników hydraulicznych, czyli urządzeń, które mogą poruszać przedmioty.

Pompy hydrauliczne mają wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, produkcji i górnictwie. Można je również wykorzystywać w życiu codziennym. Na przykład, są one powszechnie spotykane w samochodach osobowych i ciężarowych jako część układu hamulcowego.

Silniki hydrauliczne to maszyny, które wykorzystują moc hydrauliczną do wytwarzania energii mechanicznej. Znajdują one wiele zastosowań, w tym pompy i sprężarki, które poruszają ciecze i gazy, zawory, które sterują przepływem cieczy oraz siłowniki, które poruszają lub pozycjonują obiekty. Silnik hydrauliczny to istotny element hydrauliki siłowej. Należy dbać o sprawność silnika hydraulicznego w celu utrzymania ciągłości pracy w firmie. Niespodziewane awarie silników hydraulicznych mogą przyczynić się do niewywiązania się z umowy w określonym czasie, co niesie ze sobą straty finansowe. Każda firma powinna nawiązać współpracę z serwisem hydrauliki siłowej, by ten był w stanie zadbać o wszelkie naprawy silników hydraulicznych i pomp hydraulicznych w razie potrzeby.

Dwa główne typy pomp hydraulicznych

Pompy tłokowe: są to urządzenia o działaniu liniowym, które pompują ciecz przez cylinder, poruszając się w przód i w tył. Wymagają one bardzo niewielkiej konserwacji, ale są mniej wydajne niż pompy o działaniu obrotowym i zwykle charakteryzują się wyższym poziomem hałasu. Pompy tłokowe są używane głównie do zastosowań niskociśnieniowych. Mogą być tłokowe lub nurnikowe; pompy tłokowe wykorzystują tłoki, natomiast pompy nurnikowe wykorzystują nurniki do przemieszczania cieczy przez ścianki cylindra.

Pompy o działaniu rotacyjnym: w tych urządzeniach do przemieszczania cieczy w komorze cylindra zamiast ruchu liniowego wykorzystuje się obracające się wirniki lub łopatki turbin. Pompy o działaniu obrotowym mogą pracować przy wyższych ciśnieniach niż pompy tłokowe, ponieważ ich części obrotowe są samosmarujące i z czasem nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych.

Na czym polega regeneracja silników hydraulicznych i pomp hydraulicznych? Ważne elementy hydrauliki siłowej

Regeneracja silników i pomp hydraulicznych to proces czyszczenia i regeneracji zużytych elementów hydraulicznych. Proces regeneracji przeprowadza się przy użyciu specjalnego płynu zwanego płynem regeneracyjnym. Ciecz ta może mieć postać cieczy lub gazu, w zależności od rodzaju regenerowanej maszyny hydraulicznej.

Aby zregenerować maszynę hydrauliczną, należy ją najpierw poddać procesowi całkowitego demontażu. Polega to na wyjęciu wszystkich części z obudowy maszyny i rozebraniu ich na części, aby można je było odpowiednio oczyścić. Po zdemontowaniu wszystkich części umieszcza się je w piecu, gdzie są pieczone w wysokiej temperaturze przez kilka godzin. Powoduje to usunięcie z powierzchni elementów wszelkich zanieczyszczeń pozostałych na nich po poprzednim użyciu i ich całkowite wypalenie przed umieszczeniem ich na właściwych miejscach w obudowie maszyny.

Po ponownym zamontowaniu wszystkich części w ich oryginalnych miejscach w obudowie maszyny jest ona gotowa do ponownego przetestowania przed ponownym uruchomieniem przez właściciela lub operatora.

Regeneracja a naprawa pomp i silników hydraulicznych – czy naprawa silników hydraulicznych jest bardziej korzystna?

Regeneracja pomp hydraulicznych jest procesem, który obejmuje usunięcie starych części z urządzeń hydraulicznych, sprawdzenie ich pod kątem uszkodzeń, ponowną obróbkę lub wymianę zużytych części, a następnie odbudowę urządzeń. Ponownie wyprodukowane elementy są następnie testowane i kontrolowane, aby zapewnić, że spełniają lub przewyższają specyfikacje OEM.

Naprawa jest zazwyczaj wykonywana w ostateczności, gdy części zamienne nie są już dostępne. Naprawa może polegać po prostu na wymianie uszkodzonych części na nowe lub na wykonaniu bardziej rozległych prac, takich jak przebudowa całej części. Chociaż oferowane są pewne naprawy, serwisant skupia się na ponownej produkcji części, aby działały jak nowe, gdy opuszczą serwis hydrauliki siłowej.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*